“Zebra” skaidro: Cik smagu piekabi drīkst vilkt ar B kategorijas tiesībām?

0 Komentāru
“Zebra” skaidro: Cik smagu piekabi drīkst vilkt ar B kategorijas tiesībām?
Ekrānšāviņš / raidījums "Zebra"

Ko tik vasarā nenākas vest ar piekabi, bet daudzi nezina, ar kādām tiesībām un cik smagu piekabi drīkst vilkt.

Raidījums “Zebra” skaidroja, cik lielu piekabi drīkst vilk ar parastajām B kategorijas tiesībām, kad nepieciešama speciāla kategorija BE, un ko nozīmē 96 kods?

“Šeit runa ir pamatā par cipariem, par pilnajām masām. Viena lieta, kas būtu jāatceras –B kategorijas automobilim pilna masa nevar pārsniegt 3,5 tonnas, tā ir maksimāli pieļaujamā masa, kas var būt. Piekabes pamatā dalās tajās, kurām pilna masa ir līdz 750 kilogramiem, pēc tam nāk lielākas piekabes. Tas nozīmē, – ja gadījumā ir šāds B kategorijas vilcēja savienojums ar piekabi līdz 750 kg, tad kopējā šā savienojuma pilna masa var būt līdz 4250 kilogramiem,” stāsta CSDD Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris

Ikviens autovadītājs drīkst braukt ar automašīnu ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām un pieāķēt aizmugurē piekabi ar svaru līdz 750 kilogramiem, un visa šā ”vezuma” kopējā pilnā masa var sasniegt 4250 kilogramus.

“Nākamā situācija ir par piekabēm, kuru pilna masa ir lielāka par 750 kilogramiem. Tātad, ja jums ir vilcējs un šādas piekabes savienojums, un pilna masa ir līdz 3 500 kilogramiem, tad atkal pietiek ar B kategoriju,” min Teteris.

Tāpat Ar B kategorijas autovadītāja apliecību ir iespējams vilkt arī lielāku piekabi, bet tad automašīnas un piekabes pilnajai masai jābūt zem 3,5 tonnām.

Ļoti iespējams, ka ar mazāku automašīnu varēs aizvilkt lielāku piekabi. Piemēram, automašīna, kuras masa ir nepilnas 2 tonnas, atstāj vēl pusotru tonnu līdz 3,5 tonnu limitam piekabei pilnai masai.

Savukārt, ja ir vilcēja savienojums, kura pilna masa ir no 3 500 kilogramiem līdz 4 250 kilogramiem, tad ir nepieciešamas B kategorijas tiesības ar atzīmi par 96 koda iegūšanu. Ja pilnā masa pārsniedz 4250 kilogramus, tad šajā gadījumā ir vajadzīgas BE kategorijas tiesības.

96 kods ļauj pārvietoties ar sastāvu, kura pilnā masa ir 4200 kilogrami, savukārt BE kategorija ļauj braukt pat ar 7 tonnas smagu braucamo – 3,5 tonnas mašīnai un 3,5 tonnas piekabei. Vienīgā atšķirība ir tāda, – lai iegūtu BE kategoriju, ir jāiet autoskolā un jākārto braukšanas eksāmens. Lai iegūtu 96 kodu, pietiek tikai ar braukšanas eksāmenu.

“Lielākoties tās piekabes, kurām ir divas asis, papildu bremžu, viņām šī pilnā masa ir lielāka par 750 kilogramiem. Bet pilnīgi droši paļauties, ka tas tā ir un cilvēks nekļūdīsies, nevar. Patiešām jāpaskatās dokumentācija un jāpārliecinās par reālajiem tehniskajiem datiem,” min Teteris.

Tāpat autovadītājiem jāņem vērā piekabes pilnā masa, kuru ir noteicis automašīnas ražotājs. Iespējams, neliels kompaktklases auto nemaz nedrīkst vilkt neko lielāku.

“Visu nosaka tikai un vienīgi pilnās masas, kas ir ierakstītas šo transportlīdzekļu reģistrācijas apliecībā,” bilst teteris.

Autovadītājiem ieteicams noskaidrot ne vien, cik smaku piekabi var vilkt attiecīgā modeļa automašīna, bet arī konkrētās modifikācijas auto. Vienam un tam pašam modelim, mainoties dzinēju tilpumam un piedziņas veidam, piekabes atļautā pilnā masa var mainīties no tonnas līdz pat pusotrai un vairāk.

“Tātad piekabes līdz 750 kilogramiem drīkst vilkt jebkurš. Ja piekabe ir smagāka, tad piekabes un auto pilnā masa nedrīkst būt lielāka par 3,5 tonnām, – tad joprojām var iztikt ar B kategoriju. Ja auto un piekabe kopā sver līdz 4250 kilogramiem, tad nepieciešama 96 kods, ja lielāks, tad nepieciešama BE kategorija,” skaidro raidījums ”Zebra”.

0 Komentāru