“Zebra” pēta krustojumu, kas samulsinājis Grobiņas iedzīvotājus – tur “Stop” zīmes uzstādītas no visām pusēm

17 komentāri
“Zebra” pēta krustojumu, kas samulsinājis Grobiņas iedzīvotājus – tur “Stop” zīmes uzstādītas no visām pusēm

Grobiņa ir, iespējams, vienīgā vieta Latvijā, kur “Stop” zīme krustojumā uzstādīta visās četrās pusēs. Tas ir mazliet netipisks risinājums, kas redzēts mazākās ASV apdzīvotās vietās – kurš vadītājs pirmais piebrauc, tas arī drīkst braukt pirmais, bet, ja piebrauc abi reizē, tad jāņem vērā labās rokas princips.

Vietējie iedzīvotāji gan nav priecīgi par uzstādītajām ceļazīmēm, un daudziem pagaidām nav skaidrs, kāda īsti ir lietu kārtība šajā krustojumā. Grobiņas domes priekšsēdētājs Aivars Priedols zīmju uzstādīšanu pamato ar drošību – šajā vietā visai bieži pārvietojas arī bērni ar vecākiem.

Problēmas krustojumā bijušas jau iepriekš – tas ir nepārredzams, tāpēc tur pirms tam uzstādīts arī spogulis. Šāda kārtība bija desmit gadus, taču, kā norāda pašvaldības vadītājs, tā izrādījusies neefektīva. “Ja krustojums būtu neregulēts, tad visi brauktu ar lielu “švunku”. Tagad visi piestāj, un tad sāk braukt,” teic Priedols.

Kā novēroja “Zebra”, tad šis eksperiments ir daudz maz izdevies – visi samazina ātrumu, un tik mazā ātrumā kā izkustoties no “Stop” zīmes nopietni negadījumi nav gaidāmi. Lai padarītu krustojumu vēl izprotamāku, būtu ieteicams uzvilkt balto stoplīniju tā, lai tās būtu visās vietās.

Vēl viena no lietām, kas neliek mieru Grobiņas iedzīvotājiem, ir kāds krustojums, kas pārveidots par apli, taču pats aplis ir izdevies visai maziņš, un pirmajā brīdī kāds autovadītājs var to neievērot. Lai šo vietu padarītu saprotamāku, pie apļa nevajadzētu būt iespējai uzbraukt tam taisni virsū un ceļš tam pienāktu ar leņķi.

It kā abi krustojumi ir atšķirīgi, taču vienā ziņā līdzīgi – pie abiem ir jāpiestāj – vienā vietā ir “Stop” zīmes, bet otrā jādod ceļš tam, kurš jau brauc pa apli. Ir saprotams, ka iedzīvotāji šobrīd ir apjukuši, bet tomēr par šo risinājumu efektivitāti varēs pārliecināties, ņemot vērā negadījumu statistiku. ja rezultāti nebūs izcili, būs secinājums, ka tā nevajag darīt citur, bet, ja rezultāti būs labi, šādu kārtību var ieviest arī citās vietās.

Vairāk par tematu – raidījuma Zebra sižetā

17 komentāri