“Zebra”: leģendārā bruņumašīna “Imanta” – daļa Latvijas simtgades tagad apskatāma arī Rīgas Motormuzejā

0 Komentāru
“Zebra”: leģendārā bruņumašīna “Imanta” – daļa Latvijas simtgades tagad apskatāma arī Rīgas Motormuzejā
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

“Zebra” jau vēstīja par ekspedīciju, kurā izdevās atrast leģendārās un noslēpumiem apvītās Latvijas bruņumašīnas “Imanta” detaļas. Tagad tās ir nonākušas izstādē, kas nupat atklāta Rīgas Motormuzejā.

“Man ir zosāda, ka šī vēsture ir atnākusi atpakaļ. (..) Tas laiks ir ļoti interesants, mēs ļoti maz par to esam stāstījuši un runājuši. Tāpēc esmu ļoti pateicīgs šiem cilvēkiem, kas kaut ko tādu ir saglabājuši,” izstādes atklāšanā pauda aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kurš no sabiedrotajiem pat saņēmis komplimentus, ka Rīgas Motormuzejs ir labākais auto muzejs visā pasaulē.

“Šis bruņotais automobilis “Imanta” ir vecāks nekā Latvija, jo tapis Pirmā pasaules kara laikā un pasūtīts no Lielbritānijas Krievijas impērijas armijas vajadzībām. Latvijas teritorijā tas ieradās līdz ar Sarkano armiju 1918. gada beigās, 1919. gada sākumā – precīzi tas nav zināms, bet tas, ka šis bruņotais automobilis operē Latvijas teritorijā 1919. gadā, ir zināms,” norāda Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Kristaps Pildiņš.

Šādu karam veltītu eksponātu teorētiski varētu demonstrēt arī Kara muzejā, bet, tā kā tas ir braucamais, pieņemts lēmums to izrādīt Rīgas Motormuzejā. Daži varbūt brīnīsies, kāpēc būtu jārāda daži “dzelži”, bruņumašīna nav restaurēta pilnībā, tomēr šis nav tas gadījums. Šīs vairāk nekā 30 atrastās detaļas ir oriģinālas un arī bez restaurācijas spēj izstāstīt savu stāstu.

“Mūsdienās ir ļoti grūti restaurēt bruņoto automobili, ja tam ir tik mazs skaits detaļu. Manuprāt, ja to mēģinātu restaurēt, tas vairs nebūtu tas. Īpaši, ja tiktu aizstātas šīs detaļas, kas nav īsti labi saglabājušās, bet tomēr ir. Tāpēc šis piedāvātais variants tomēr ir gana iespaidīgs, lai radītu priekšstatu, kā šis bruņotais automobilis izskatījās,” pauž vēsturnieks.

Izstādes idejas autors un galvenais kurators Agris Šmits norāda, – lai arī sākumā izskanējušas versijas, ka šo braucamo varētu restaurēt pilnībā, nonākts pie secinājuma, ka izstādes mērķis nav parādīt bruņumašīnu un uzbūvēt jaunu automobili. Visticamāk, pasaulē šādas bruņumašīnas vēl var atrast, taču šī ir iespēja parādīt oriģinālās detaļas un izstāstīt stāstu par Latvijas vēsturi.

“Ja jums ir kaut kas zināms vai kādas iespējas, vai jums liekas, ka zināt kādu leģendu, kas ir tur, kur jūs dzīvojat, stāstiet un dalieties ar šo informāciju, jo ir cilvēki, kas to vēlas saglabāt, kā mēs to redzam šeit,” aicina aizsardzības ministrs.

“Tas ir ļoti svarīgi mums visiem – ne tikai cilvēkiem, bet arī valstij kopumā, lai mēs atcerētos tos cilvēkus, kas šo valsti būvēja, aizsargāja, ticēja un mīlēja.”

0 Komentāru