“Zebra” skaidro: kā automašīnā pareizi pārvadāt mājdzīvnieku

1 komentārs
“Zebra” skaidro: kā automašīnā pareizi pārvadāt mājdzīvnieku

Jā kāds no automašīnā esošajiem pasažieriem ir mazgadīgs bērns, tad parasti parūpējamies par viņa drošību, izmantojot speciālos sēdeklīšus, autokrēsliņus vai paliktņus. Bet kā tad ir ar dzīvniekiem – kaķiem un suņiem?

Dzīvnieku uzvedības pārzinātāji norāda, ka daži mājdzīvnieki automašīnās nejūtas īpaši komfortabli. Šādos gadījumos viņu saimnieki, lai kaut kādā viedā mazinātu stresu, nereti ļauj savam mīluli brīvi staigāt pa automašīnas salonu, tur klēpī vai vispār – nosēdina uz instrumentu paneļa. Šķiet, ka tikai retais autovadītājs aizdomājas, ka avārijas brīdī šis mīlulis var kļūt par “nāvējošu ieroci”. Gluži kā nepiesprādzējies cilvēks, arī suns vai kaķis, kaut vai neliela svara, acumirklī var trāpīt pa galvu. Un tad sekas var būt pat letālas.

Piemēram, Latvijas Kinoloģijas federācijas (LKF) prezidente Vija Klučniece stāsta, ka kaķis stresa situācijā pilnīgi un galīgi zaudē galvu. “Viņš nedzird saimnieku, bet domā tikai par to, ka ir apdraudēts. Mums bija gadījums, kad uz Jelgavas šosejas avarēja mašīna, kurā sieviete brīvi laida pa salonu kaķi, kurš vienā brīdī palīda zem bremzes pedāļa. Protams, bija divi varianti – kaķēnu saspiest vai – avarēt,” turpina LKF pārstāve.

“Zebra” gan skaidro un arī parāda, ka ir daudz un dažādu speciālu saišu, jostu un cits aprīkojums, piemēram, būri, kas paredzēti tieši suņu un kaķu pārvadāšanai. Vācijā pat veikts drošības tests ar dažādos paņēmienos automašīnas salonā novietotiem dzīvniekiem. Tas uzskatāmi redzams pievienotajā video.

Jābūt piesardzīgiem ne tikai dzīvnieku pārvadāšanā, bet arī to izlaišanā no automašīnas, kad esam apstājušies vai sasnieguši savu galamērķi. Suns var pēkšņi izskriet pa puspavērtajām durvīm vai bagāžnieku. Ja tas notiek ceļa tuvumā, kurā ir “dzīva” satiksme, arī tas var beigties ar nepatīkamām sekām.

Statistika gan nekāda netiek veikta, cik suņu vai kaķu gājuši bojā ceļu satiksmes negadījumos, jo policijai avāriju brīžos tā jau ir daudz darāmā, atklāj CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Tomēr, ja suni kaut cik mīlat, nostipriniet viņu automašīnā kārtīgi. Latvijā par to vēl īpaši nesoda, bet, piemēram, Vācijā var tikt pie 60 eiro naudas soda un viena soda punkta. Bet, ja gadīsies avārija un suns nebūs nostiprināts, neviens pat neizmaksās apdrošināšanu. Atliek cerēt, ka ar laiku arī Latvijā būs tikpat laba kārtība. Raugoties uz autovadītājiem, kuri savās automašīnās līdzi ved arī suņus un kaķus, pagaidām var tikai piebilst, ka mēs laikam saprotam, ka mazi bērni ir jāpiesprādzē, bet tikpat smagi suņi, šķiet, var lidināties pa salonu pēc sirds patikas.