”Zebra”: Ar velosipēdu braucot, jāatceras, ka tev ir nevis taisnība, bet velosipēds

23 komentāri
”Zebra”: Ar velosipēdu braucot, jāatceras, ka tev ir nevis taisnība, bet velosipēds

Kāds sociālajā tīklā ”Facebook” ievietots video, kurā redzams elektrovelosipēds traucamies pa trotuāru automašīnas ātrumā, pamudinājis ”Zebras” komandu noskaidrot – kur un kā drīkst braukt velosipēdisti un kas tad mūsdienas vispār ir velosipēds.

Pirmkārt, teorijā skaidri un gaiši rakstīts, ka patstāvīgi ceļu satiksmē ar velosipēdu drīkst piedalīties vecumā no 10 gadiem, nokārtojot CSDD velo eksāmenu vai iegūstot jebkura cita transportlīdzekļa vadīšanas atļauju. Otrkārt, runājot par ķiverēm, tām obligāti ir jābūt bērniem, kuri ir jaunāki par 12 gadiem.

Braukt pa ietvi vai brauktuvi?

Pa brauktuvi drīkst braukt gadījumos, ja līdzās nav gājēju ceļu, velosipēdu ceļu vai velojoslas. Braucot pa brauktuvi, jāturas pēc iespējas tuvāk ceļa labajai malai. Savukārt, braucot pa ietvi, velosipēdists nekādā gadījumā nedrīkst traucēt gājējiem vai apdraudēt to drošību, tāpēc, ja nepieciešams, jāpārvietojas gājēja ātrumā.

Veicot nelielu eksperimentu ar pārnēsājamo fotoradaru, ”Zebra” noskaidroja, kādos ātrumos Rīgā ripo velosipēdisti. Gājēju pāreju, ko ar velosipēdu ir jāšķērso gājēja ātrumā, riteņbraucēji to šķērso ar vidēji 21-25 kilometriem stundā, krietni pārsniedzot gājēja ātrumu.

Līdzīgas situācijas ir arī uz velojoslām – dažs traucas virs 30 km/h, kamēr citi lēnā garā no punkta A uz punktu B vizinās ar 14-20 km/h. Un šādos gadījumos nereti daudzi sabīstas.

Kas ir elektrovelosipēds?

Pievēršoties elektrovelosipēdiem, Eiropas Savienībā atļautais drošais pārvietošanās ātrums ar elektromotoru aprīkotajiem braucamrīkiem ir līdz 25 km/h. CSDD eksperts norāda, ja velosipēda elektromotora jauda pārsniedz 0,25 kilovatus, tad šāds transportlīdzeklis jau ir pielīdzināms mopēdam, uz kuru attiecas jau mazliet citādāki noteikumi. Piemēram, ar mopēdu drīkst pārvietoties tikai pa brauktuves  braucamo daļu, piebilst CSDD Transportlīdzekļu vadītāju eksaminācijas grupas vadītājs Māris Lūsis.

Daudzi velosipēdisti Rīgā “šaudās kā bultas”

Jāpiebilst, ka vairāki eksperimenta laikā piefiksētie riteņbraucēji tikpat lielā ātrumā – ap 30 km/h – arī šķērso krustojumus. Labi, ja kāds vispār pagriež galvu un paskatās, vai kāds no mehanizētajiem transportlīdzekļiem nenogriežas no paralēli esošās brauktuves.

Māris Lūsis
CSDD Transportlīdzekļu vadītāju eksaminācijas grupas vadītājs

Ceļu satiksmes noteikumos atļautais braukšanas ātrums velosipēdam nav noteikts. Bet, es teiktu, ja viņš brauc pa brauktuvi, viņš brauc tāpat kā apdzīvotā vietā. Ja ir fiziski spēcīgs jaunietis, nu, tad lai brauc tos 50 km/h. Kas attiecas, braucot pa veloceļu, tur jāņem vērā arī citi šādi paši velosipēda vadītāji, kas varbūt brauc atpūtas braucienā, tad šādam ātrumam noteikti nevajadzētu būt, jo jārespektē ir arī citi ceļu satiksmes dalībnieki un nedrīkstam nekādā veidā viņus arī apdraudēt.

”Zebra” arī veica otru eksperimentu – izmērīja trīs dažādu velosipēdu bremzēšanas ceļu. Atšķirība starp parastu sieviešu pilsētas, saliekamo un MTB velosipēdu bijusi visai liela, proti, vairāki metri. Arī to der atcerēties.

23 komentāri