Vēsturisks atradums – Rīgas Motormuzejs kopā ar “Zebru” ekspedīcijā uziet noslēpumainās Latvijas bruņumašīnas “Imanta” detaļas

0 Komentāru
Vēsturisks atradums – Rīgas Motormuzejs kopā ar “Zebru” ekspedīcijā uziet noslēpumainās Latvijas bruņumašīnas “Imanta” detaļas
Foto: Ekrānuzņēmums

Kurš gan varēja iedomāties, ka gadu pirms valsts simtgades atradīsies bruņumāšīna, kas ir vienā vecumā ar Latviju un piedalījusies tās brīvības cīņās. Raidījums “Zebra” devās uz lauku mājām un piedalījās tās detaļu meklēšanā.

“Tā noteikti ir veiksme – par bruņumašīnas detaļu esamību mēs mazliet zinājām,” norāda Latvijas Antīko automobiļu kluba valdes priekšsēdētājs Agris Šmits.

Saimnieks Daumants Dijons atklāj, – savulaik no tēva uzzinājis, ka pagriezienā uz viņa mājām savulaik degusi bruņumašīna. Tēvs organizējis kaimiņus attīrīt ceļu tīruma stūrī, jo tur vairākus gadus gandrīz nekas nav audzis – zeme bijusi sadegusi.

Tajā laikā kaimiņi ar dažādiem paņēmieniem bruņumašīnu izjaukuši, un tās detaļas ir bijušas kaut kur jāliek. “Nevienam tā īsti nebija nekādas intereses. [Nodegusī bruņumašīna] traucēja, tāpēc tā tika [izmētāta] pa dažādām vietām. Daži gabali pat tika izmantoti saimniecībā,” stāsta Daumants.

Kā norāda Rīgas Motormuzeja galvenais restaurators Gunārs Dortāns, Latvijas bruņumašīna “Imanta” piedzīvojusi divas pamatīgas pārbūves, no kurām otrā notikusi īsi pirms Otrā pasaules kara.

Meklētāji norāda, ka pat nelielas atrastas detaļas spēj sniegt priekšstatu par to, kāds ir bijis šis transportlīdzeklis – tās ir ļoti noderīgas, jo rasējumi pagaidām nav atrasti. Saliekot mozaīku kopā, veidojas arī koptēls. Kopumā no abām ekspedīcijām, kurās piedalījās arī “Zebra”, atrastas jau aptuveni 30 detaļas un pētniekiem būs ko darīt.

“Nav mērķis uzbūvēt tieši tādu bruņumašīnu, kāda tā bija. Noteikti pēc mūsdienu tehnoloģijām to var izdarīt vienkārši, vajag tikai daudz naudas, bet tie ir fragmenti no mūsu vēstures un tieši tās mašīnas. Tāpēc tas uzgrieznis vai bruņu plate, ja tā nāk no tejienes, tai ir pavisam cita vērtība un tās lielums nav izmērāms naudā,” rezumē viens no meklēšanas dalībniekiem.

0 Komentāru