Vaidavas kausam 45! Latvijas motokrosa entuziasti kopj tradīcijas, kas turpinās jau vairākās paaudzēs

Pievienot komentāru
Vaidavas kausam 45! Latvijas motokrosa entuziasti kopj tradīcijas, kas turpinās jau vairākās paaudzēs
Foto: Ekrānuzņēmums

Ir lietas, kas spēj spītēt laikam un paaudzēm – tās ir tradīcijas. Motociklu sacensības Vaidavas kauss šogad notika jau 45. reizi, un tās ir vecākās motokrosa sacensības visā Baltijā. Joprojām Latvijas ziemeļos dažus soļu no Igaunijas robežas satiekas visi, kuri mīl motokrosu. 

“Zebra” sacensībās sastapa Leonu Kozlovski, kurš šogad startēja veterānu klasē, bet 2002. gadā izcīnījis uzvaru. “Esmu izlaidis tikai tad, kad ir traumas. Tādos gadījumos vienmēr esmu bijis ļoti dusmīgs, jo šeit pat atrodas spēks nobraukt trešo braucienu MX5 klasē. Kur vēl labāku vietu sacensībām,” viņš saka.

Ja skatāmies motokrosa vēsturē, tad augstākais panākums Latvijai ir 11. vieta pasaules nāciju motokrosā Austrālijā 1992. gadā. Zīmīgi, ka tā gada izlasē startēja gan Leons Kozlovskis, gan arī Vaidavas kausa”organizētājs Mairis Levans, kuri abi joprojām ar pilnu jaunu darbojas šajā jomā.

“Man ir tāda pamatīga pārliecība, ka tas ir atkarīgs no cilvēkiem. No mums – apeniešiem. Un tas neattiecas tikai uz motokrosu. Es zvanu draugam un saku, ka vajag nopļaut velotrasi, bet viņš atbild: “Nevaru, esmu Tallinā”. Es saku, ka nu tad ir cauri, bet viņš: “Nu, nē – es jau trijos naktī būšu atpakaļ, es varu pļaut”,” par cilvēku atsaucību stāsta Mairis Levans.

Trase nosaukta Arvīda Levana vārdā – viņš bija tas, kurš pirms 45 gadiem izveidoja šo tradīciju un uzsāka arī “Zelta mopēda” sacensību vēsturi Latvijā. Šobrīd ar “Zelta mopēdu” visvairāk asociējas Aināra Karro vārds, kurš joprojām turpina būvēt šos braucamrīkus un arī startē sacensībās, izcīnot 1. vietu divās mopēdu klasēs.

“Maira tētis bija tas, kas to lietu iznesa ārā no mežiņa. Visu cieņu, ka Mairis ar saviem draugiem un domubiedriem spēj to turpināt. Es gribu uzsvērt to kopības sajūtu, ka visi palīdz,” uzsver Ainārs Karro. Viņa dēls Matīss ir šobrīd viens no zināmākajiem pašmāju motokrosa braucējiem un pat atteica dalību sacensībās Vācijā, lai varētu startēt Vaidavas kausā.

Ja pareizajā vietā sastopas pareizie cilvēki, tad rodas procesi un tradīcijas, kas turpinās paaudzēm.