Uz Latvijas ceļiem parādījušās mainīgās ceļazīmes – “Zebra” skaidro, kas jāņem vērā autovadītājiem

4 komentāri
Uz Latvijas ceļiem parādījušās mainīgās ceļazīmes – “Zebra” skaidro, kas jāņem vērā autovadītājiem

Uz pašmāju ceļiem parādījušās mainīgās ceļazīmes, kas piesaistījušas ne viena vien šofera uzmanību. “Zebra” devās noskaidrot, kas būtu jāņem vērā un ko šis jaunievedums mainīs autovadītājiem.

Pagaidām šādas zīmes ir uzstādītas uz Tallinas un Bauskas šosejas, kas būtībā ir tranzītceļš cauri Latvijai. Kā norāda Latvijas Valsts ceļu (LVC) pārstāve Anna Kononova, šis ir visvairāk noslogotais ceļš valstī un projekts tapis kopā ar Igaunijas ceļu administrāciju, kura arī vēlējusies šādu jaunievedumu. Interesanti, ka pirmās mainīgās ceļazīmes Latvijā bijušas jau krietni senāk – 1977. gadā uz Jūrmalas šosejas.

“Zebras” novērojumi liecina, ka šādas zīmes ir ļoti praktiskas, jo, piemēram, krēslas un puteņa laikā uz Tallinas šosejas tās ir krietni labāk pamanāmas nekā parastās, turklāt uz tām redzamā informācija par vēlamo ātrumu un brīdinājumi ir norādīti, pamatojoties uz pašreizējiem ceļa datiem.

LVC skaidro, ka šīs ceļazīmes ir uzstādītas ar mērķi padarīt satiksmi raitāku un dod iespēju informēt autovadītājus par situāciju uz ceļa tieši šobrīd. Šoferiem gan jāņem vērā arī tas, ka šīs ceļazīmes ne vienmēr iedegas – tas notiek tad, kad tām “ir par ko stāstīt”, skaidro Kononova. Jaunās ceļazīmes ir savienotas ar meteostacijām, nolasa to datus un gadījumā, ja ceļš kļūst slidens, paziņo par to autovadītājiem.

Ceļu satiksmes dalībniekiem jāņem vērā, ka mainīgo zīmju spēks, attiecībā uz satiksmes noteikumiem, ir tieši tāds pats kā parastajām. Ja šī zīme nav ievērota un tam ir bijušas kādas konsekvences, policija var iegūt datus par to, ko attiecīgajā brīdī rādījusi kāda no mainīgajām ceļazīmēm.

Šīs zīmes darbojas kopš novembra sākuma, un satiksmes speciālisti vēl vērtēs, kāda bijusi pieredze ar tām un vai tās var aprīkot ar papildu iespējām. Šis projekts bijis iespējams, pateicoties tam, ka izdevās piesaistīt naudu no INTERREG jeb Eiropas starpreģionu sadarbības programmas – Latvijas valsts budžetā finansējuma šādiem projektiem diemžēl nav. Tāpēc tas, vai uz pašmāju ceļiem nākotnē parādīsies šādas ceļazīmes, ir atkarīgs no tā, vai būs iespējams realizēt līdzīgus projektus.