3 komentāri

Reizēm pat pieredzējušākie autovadītāji tomēr samulst un pieķer sevi pie jautājuma, kā tad īsti te vajadzēja. Un vienu šādu piemēru raidījumam “Zebra” iesūtījis kāds apmulsis skatītājs.

Rīga, Maskavas ielas krustojums ar Ķengaraga ielu jeb brauktuvju krustošanās vieta pie Ķengaraga tirgus. Te ir atļauti kreisie pagriezieni visos virzienos, kā arī apgriešanās manevri braukšanai pretējā virzienā.

Satiksme šeit ir ļoti blīva visu dienu. Un autovadītāji savus manevrus veic divos variantos – gan pa tuvāko, gan pa tālāko trajektoriju. Uzreiz rodas jautājums, kā to darīt pareizi?

Izrādās, ja cilvēks vēlas uz Maskavas ielas apgriezties braukšanai pretējā virzienā, viņš to var darīt gan pa iekšējo, gan pa ārējo trajektoriju. Izvēli nosaka tas, kas attiecīgajā brīdī ir drošāk un izdevīgāk.

Alberts Krūmiņš
CSDD Rīgas nodaļas priekšnieka vietnieks eksaminācijas jautājumos

Mums ir infrastruktūra, ko pēc iespējas lietderīgāk vajadzētu izmantot. Tāpēc nevajadzētu iespītēties un censties uz vietas pierādīt savu taisnību un iet uz kaut kādu vienu no risinājumiem. Juridiski pareizi ir abi varianti.

To nosakot arī 1969. gada Vīnes konvencija, proti, ja cilvēks vēlas nogriezties no viena ceļa citā ceļā vai blakus teritorijā, tad nedrīkst iebraukt, izbraucot no brauktuvju krustošanās vietas, pretējā pusē. “Kā esi uz Maskavas ielas, tad arī esi uz Maskavas ielas. Varu griezties, kā vien man sirds vēlas, respektējot citus satiksmes dalībniekus,” papildina CSDD speciālists.

Realitātē patiešām redzams, ka izmainīšanās vai griešanās notiek atšķirīgi.

Alberts Krūmiņš
CSDD Rīgas nodaļas priekšnieka vietnieks eksaminācijas jautājumos

Ja tas pirmais iebrauc krustojumā ar kādu domu, tad otram vadītājam kā labam dejotājam būtu jāņem tas vērā. Ja viņš pa iekšējo, arī es pa iekšējo. Ja viņš pa ārējo, tad es arī pa ārējo.

CSDD speciālists īpaši uzsver, ka šajā krustojumā dominē sociālās vajadzības vai prasmes, nevis juridiskā puse.

Skaidrojot pareizos rīcības variantus, Krūmiņš aicina autovadītājus būt iejūtīgiem un saprotošiem, kā arī manevra laikā uzturēt acu kontaktu ar pārējiem satiksmes dalībniekiem.

Alberts Krūmiņš
CSDD Rīgas nodaļas priekšnieka vietnieks eksaminācijas jautājumos

Apgriežoties, lūdzu, paskatieties, vai jūsu manevru ir sapratuši arī citi, un tikai tad pabeidzat savu manevru.

Šis krustojums savas konfigurācijas dēļ pieļauj apmainīties gan ar labajiem, gan ar kreisajiem sāniem. Pats svarīgākais, nogriežoties uz Ķengaraga ielas jeb tirgus pusi, ir palikt pareizajā pusē.

Skatāmies, ko citi dara, kā citi dara, neaizsprostojam satiksmi, neradām liekas neērtības un, galvenais, nespītējamies.

Apkopojot noskaidroto, šajā vietā apgriezties var gan pa īsāko, gan pa tālāko trajektoriju – un abi varianti ir pareizi, ja vien autovadītājs rod kopīgu valodu ar pretimbraucošo. “Ja jūs te kādam spītīgi brauksiet virsū ar pārliecību, ka jūsu taisnība ir lielāka, jums noteikti nebūs taisnība,” spriež Pauls Timrots.

Alberts Krūmiņš
CSDD Rīgas nodaļas priekšnieka vietnieks eksaminācijas jautājumos

Satiksme ir attiecības, kur pāri visam ir sociālās prasmes, kā es tieku galā ar situāciju, ka es neradu stresa situāciju sev un citiem satiksmes dalībniekiem.

Jāpiebilst, ka CSDD šo krustojumu labprāt iekļauj eksāmenu maršrutos. Eksaminācijas inspektors raugās un vērtē tieši, kā topošais autovadītājs spēj laikus novērtēt situāciju uz vietas, nevis izvēlas trajektoriju.

TOP komentāri

 • Edgars Nuķis
  0 0 0

  Edgars Nuķis

  Iespējams uzstādīt norādījuma zīmi 513. Braukšanas virzieni joslās, norādot tās darbību , uz tramvaja sliedēm.
 • Edgars Nuķis
  0 0 0

  Edgars Nuķis

  Braucot šajā krustojumā, neapskaužu M burta braucējus. Ko tik nav nācies redzēt, braucot šeit katru dienu!
 • Edgars
  0 0 0

  Edgars

  Griežoties pa lielo loku, tur veidojas strupceļš. Nav iespējas pabeigt nogriezšanos uz Ķengaraga ielu, braucot no "Doles",centra virzienā. Pilnībā apstājas trešās joslas kustība virzienā uz Salaspili.
  Der atgādināt, ka tas nav vienādas nozīmes, bet T- veida krustojums !
  Tramvaja sliežu posms ir jāsadala 3 iedomātās joslās, kuras būtu vēlams norādīt ar ceļa zīmēm , abos braukšanas virzienos .

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl