Fiksē automašīnas, velosipēdus un gājējus: “Zebra” pēta gudros luksoforus Siguldā

3 komentāri
Fiksē automašīnas, velosipēdus un gājējus: “Zebra” pēta gudros luksoforus Siguldā
EKRĀNUZŅĒMUMS

Braucot cauri Siguldai pa Pleskavas šoseju, ir redzami pieci vai seši luksofori. Un, ja kārtīgi ieskatās, var pamanīt, ka visos tajos ir paslēptas kādas ierīces. Izrādās, visi tie ir gudrie luksofori.

Luksoforiem uzstādīti dažādi sensori, piemēram, zaļā gaisma tiek dota tikai tajā brīdī, kad ir pie tā apstājusies kāda automašīna. “Attiecīgi nakts laikā vai brīžos, kad ir mazāk mašīnu, lieki netiek stopēta satiksme uz šosejas,” stāsta SIA “Lucidus” projektu vadītājs Krišjānis Vīdušs.

Savukārt Pauls Timrots pamanījis kādu atšķirību starp Rīgu un Siguldu. Tagad Rīgā ap visiem gājēju luksoforiem ar pogu apsieti melni maisi – lai cilvēki lieki neskartos pogām. Tikmēr Siguldā pogai nemaz klāt nav jāskaras – tā nostrādā vien ar vēzienu gar to.

“Šeit arī atsevišķi tiek fiksēti velobraucēji pēc kustības īpatnībām, jo velobraucējiem ir īpatnības, kā viņi kustas. Līdz ar to var fiksēt velobraucējus, moto braucējus daudz precīzāk. Šī tehnoloģija nāk no militārās jomas, kur to attīstīja sākumā, lai fiksētu objektus, bet tagad to izmanto arī auto satiksmē,” stāsta Krišjānis Vīdušs.

Siguldā atsevišķiem luksoforiem uzstādīti arī gājēju detektori. Luksofors saprot, ka cilvēks vēlas ceļu šķērsot un automātiski tam iedod zaļo gaismu. Turklāt gājēju video detektors fiksē, cik ilgi šķērso ceļu. “Ja atnāk tantiņa, viņa šķērso padsmit sekundes, jaunietis pārskries trijās sekundēs.  Mēs šo zaļās gājēju gaismas fāzi varam saīsināt brīdī, kad gājējs ir aizgājis,” stāsta Vīdušs.

Plašāk par Siguldas gudro luksoforu iespējam – sižetā