“Ēd” mazāk un ir lētāka – “Zebra” uzskaita ieguvumus, darbinot auto ar dabasgāzi

7 komentāri
“Ēd” mazāk un ir lētāka – “Zebra” uzskaita ieguvumus, darbinot auto ar dabasgāzi

Izdzirdot vārdu salikumu “alternatīvā degviela”, uzreiz nāk prātā elektrība, ko izmanto elektroautomobiļu darbināšanā. Bet ir arī citi degvielas veidi, ar kuriem var braukt diezgan zaļi un lēti, piemēram, dabasgāze. Lietuvieši un igauņi atkal te mums ir soli priekšā, jo Latvijā šis resurss tikpat kā netiek izmantots.

Dabasgāze ir tīra un lēta. Kā skaidro “Virši-A” izpilddirektors Jānis Vība, tad šā brīža situācijā autovadītājam, pārejot uz CNG uzpildes veidu no dīzeļa vai degvielas, ietaupījums būtu 30-40%.

Šo uzpildes veidu sākuši izmantot Jēkabpilī, kur pilsētas autobusi tiek pildīti ar dabasgāzi. “Jēkabpils autobusu parka” valdes priekšsēdētājs Jānis Ščerbickis kā priekšrocības min ekoloģiju, cenu un arī to, ka pilsētai ir jauni autobusi.

Domājot par alternatīvo degvielu, tām bieži vien vajag alternatīvu automobili, taču šajā gadījumā bākām vietā, kur tiek iepildīts benzīns, ir iebūvēta padeves sistēma, kur var iepildīt arī dabasgāzi. Šādus modeļus šobrīd ražo, piemēram, “Volkswagen”, “Škoda”, “Fiat”, “Seat”, “Iveco”, u.c. auto ražotāji.

Tomēr Latvijā ir problēmas ar dabasgāzes uzpildes stacijām – to iespējams izdarīt vienā slēgtā teritorijā Rīgā, kā arī Jēkabpilī. Tajā pašā laikā, piemēram, Igaunijā, ir 14 šādas uzpildes stacijas, bet Lietuvā – deviņas. Savukārt Vācijā darbojas jau aptuveni 1000 šādu staciju, kuru skaitu tuvāko pāris gadu laikā ir plānots dubultot.

Priekšrocība dabasgāzei pret elektrību ir tā, ka, papildus šim resursam, bākā var iepildīt arī degvielu, un gadījumā, ja dabasgāze beidzas, auto tālāk brauks ar benzīnu. Elektromobiļiem, plānojot uzpildīšanos un nobrauktos kilometrus, braukšana varētu būt nervozāka.

Pēc teorijas ar dabasgāzi auto brauc jestrāk un arī “ēd” mazāk. Ņemot vērā Latvijas klimatiskos apstākļus, var rasties jautājums, kā dabasgāzes darbojas ziemā, taču ar to neesot nekādu problēmu.

Šobrīd Lubānas ielā Rīgā “Virši A” jau ceļ jaunu CNG uzpildes staciju un nākamgad Daugavas otrā krastā sola uzbūvēt vēl vienu tādu pašu staciju.