Par spīti drošības riskiem, “Yandex. Taxi” bizness Baltijas valstīs strauji aug

0 Komentāru
Par spīti drošības riskiem, “Yandex. Taxi” bizness Baltijas valstīs strauji aug
Sputnik / SCANPIX

Par spīti drošības riskiem, Krievijas kompānijas “Yandex. Taxi” bizness Baltijas valstīs strauji aug. Rīgā pirmajā mēnesī kopš tā ieviešanas “Yandex. Taxi” lietotni ir izmantojuši 50 000 cilvēku.

TV3 Ziņas jau vēstīja, ka Lietuvas kiberdrošības centrs ir aicinājis “Yandex. Taxi” neizmantot. Uz to atbildot, Kremlim draudzīgais uzņēmums publicējis skaidrojumu, kuras telefona funkcijas “Yandex. Taxi” aplikācija izmanto un kāpēc.

Lietuvas drošības dienestu un premjerministra aktualizētie “Yandex. Taxi” aplikācijas iespējamie draudi un aicinājums to neizmantot valsts pārvaldes darbiniekiem, atbalsojies pasaules medijos – par to raksta “New York Times”, biznesa portāls “Bloomberg” un citi mediji. Tikmēr Latvijas drošības iestādes un pat parasti tik runātīgie tehnoloģiju eksperti šo tēmu iztirzāt nevēlas.

Kamēr lietuviešu drošības eksperti rauc uzacis, tas Krievijas biznesam netraucē. Rīgā pirmajā mēnesī kopš tās ieviešanas “Yandex. Taxi” lietotni izmantojuši 50 000 cilvēku. Tas pats noticis Tallinā – aptuveni 50 000 lietotāju tikai pirmajā mēnesī, savukārt Viļņā tikai pirmajās trīs dienās kopš tās ieviešanas”Yandex. Taxi” lietotne jau ir ieguvusi 10 000 lietotāju, TV3 Ziņām skaidro uzņēmuma preses pārstāve.

Drošības ekspertiem bažas rada fakts, ka “Yandex” serveros Krievijā nonāk informācija, ko lietotnes radītāji var ierakstīt pa mobilā tālruņa mikrofonu, teorētiski – jebkura saruna, atrašanās vietas koordinātes, sensitīva informācija, pāris sekunžu laikā var iegult Krievijas datorgiganta serveros un tikt izmantota spiegošanā, informatīvajā karā, datu vākšanā un sabiedriskās domas ietekmēšanā.

“Yandex. Taxi” starptautiskās stratēģijas direktors Arams Sargsjans uzskaita, kuras telefona funkcijas aplikācija izmanto un kādēļ: “Tam ir vajadzīga piekļuve GPS, lai uzzinātu pareizu atrašanās vietu – kur tieši tai vajadzētu nosūtīt automašīnu lietotājam. Piekļuve mikrofonam ir nepieciešama, lai galamērķi varētu paziņot ar balsi. Tāda pati piekļuve ir nepieciešama citām mobilajām lietotnēm, lai viņi pareizi varētu veikt savas funkcijas. Lūdzu, ņemiet vērā, ka piekļuvi jebkurai privātai informācijai stingri kontrolē “Android” un “iOS” izstrādātāji, un to nevar nodot trešajām personām. Apsūdzības pret mums nav pamatotas.”

Taksometru aplikācija ir tikai viens no “Yandex” biznesa balstiem. Lielākais ir meklēšanas serveris, līdzīgi kā “Google” Rietumu pasaulē. Uzņēmuma ciešā saikne ar Kremli nav nekāds noslēpums – pērn Putins viesojās “Yandex” birojā, kur piedzīvoja mulsinošus brīžus, neveikli mēģinot sazināties ar “Yandex” radīto mākslīgā intelekta robotu Alisi. Putins vairākkārt intervijās uzsvēris, ka Krievijas ģeopolitiskajās interesēs ir attīstīt savu interneta gigantu, par piemēru minot ASV.

“Jūs jau zināt, ka tas viss – internets – radās kā Centrālās Izlūkošanas pārvaldes projekts. Viss pārējais – tas, ka šis produkts izgāja tirgū, kļuva ārkārtīgi populārs, tā ir cita lieta. Jebkurā gadījumā, tā ir specializēta militārā programma. Mums ir skaidrs mērķis – cīnīties par savām interesēm. Process notiek. No valsts puses, mēs, protams, to atbalstīsim,” minējis Putins.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis uzsvēra, ka saskaņā ar tā saukto Jarovajas likumu Krievijā bāzētajām interneta kompānijām, kurām šajā valstī atrodas serveri, jānodod plaša informācija Krievijas institūcijām, bez jebkāda tiesas lēmuma. Tas arī paver Kremlim grandiozas iespējas informācijas vākšanā.

0 Komentāru