Nodilušas riepas un “tautas tūnings” – CSDD brīdina par daudzu avāriju iemesliem

5 komentāri
Nodilušas riepas un “tautas tūnings” – CSDD brīdina par daudzu avāriju iemesliem
Foto: CSDD

Nodilušas riepas, laikus neapkopta bremžu sistēma un dažādi “tautas tūninga” elementi ik gadu ir viens no traģisko negadījumu galvenajiem iemesliem ceļu satiksmē, informē Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD).

Katru gadu Valsts tiesu ekspertīžu birojs (VTEB) vidēji veic 725 autotehniskās ekspertīzes par strīdīgām un neskaidrām avārijām, tostarp analizējot transportlīdzekļu tehnisko stāvokli par ceļu satiksmes negadījumiem, kuros cietuši vai gājuši bojā autovadītāji, pasažieri un citi satiksmes dalībnieki.

Pēc ekspertīžu aplēsēm, apmēram 10% gadījumu avāriju viens no iemesliem bijis transportlīdzekļu sliktais tehniskais stāvoklis.

Savukārt saskaņā ar CSDD datiem dienā vidēji 13 automobiļiem tiek aizliegta turpmākā dalība satiksmē, no tiem lielākajai daļai jeb 62% konstatētas problēmas ar bremžu sistēmu.

VTEB eksperts Oskars Irbītis stāsta, ka pārsvarā valsts tiesu ekspertīzēs konstatētie defekti ir tādi, par kuriem autovadītāji ir zinājuši un nav laikus salabojuši vai mēģinājuši novērst tos amatieriski. Praksē eksperts saskāries arī ar gadījumiem, kam par iemeslu bijis ļoti liels automašīnas detaļu nolietojums.

“Autovadītāju vienaldzīgā attieksme pret sava auto tehnisko stāvokli pēdējos gados diemžēl nav mainījusies. Uzskatu, ka viss atkarīgs no auto uzturēšanas kultūras un īpašnieka rūpēm par spēkratu – arī vecs auto var būt ideālā tehniskā kārtībā,” uzsver Irbītis un aicina aizdomāties: “Tavs transportlīdzeklis ir tava organisma turpinājums satiksmē – rūpējies par tā veselību! Negadījumu iespējamība un smagums ir atkarīgs no tava auto tehniskā stāvokļa.”

CSDD aicina autovadītāju neriskēt un pārbaudīt sava auto tehnisko stāvokli ikdienā, piemēram, – jāpārliecinās, ka auto lukturi ir noregulēti, un tie nežilbina pretimbraucējus. Tāpat autovadītājiem jāparūpējas, lai automašīnas lukturi ir notīrīti un darbotos. Savukārt pirms došanās ceļā ieteicams palūkoties, vai zem auto nav eļļas, degvielas vai cita šķidruma pleķa. Uzmanība jāpievērš arī riepām, – vai tām ir atbilstošs spiediens un atbilstība braukšanai. Negaidot nokrišņus, jāpārbauda, vai vējstikla slotiņas nodrošina redzamību.

CSDD jau septīto gadu auto īpašniekiem piedāvā bez maksas veikt auto diagnostiku, lai pārliecinātos par sava spēkrata drošību. Šī gada augustā un septembrī CSDD ikgadēji rīkotā “Tehniskās apskates nakts” norisināsies Daugavpilī (11. augustā), Liepājā (18. augustā), Rīgā (26. augustā), savukārt noslēgsies Jelgavas (22. septembrī) jaunuzceltajā tehniskās apskates stacijā.

 
5 komentāri