No oktobra Latvijā sāks darboties “eZvans” – iekļūstot avārijā, palīdzību varēs izsaukt ar automašīnā iebūvētu sistēmu

0 Komentāru
No oktobra Latvijā sāks darboties “eZvans” – iekļūstot avārijā, palīdzību varēs izsaukt ar automašīnā iebūvētu sistēmu
Dmitrijs Suļžics / f64

No svētdienas, 1. oktobra, Latvijā sāks darboties avārijas zvanu automātiskā “eZvana” sistēma, informē Iekšlietu ministrija.

Ja transportlīdzeklis būs iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā, neatliekamo palīdzību varēs izsaukt, izmantojot automātisko avārijas zvanu sistēmu, kas iebūvēta transportlīdzeklī.

Šis pakalpojums būs pieejams tām automašīnām, kuras ir tehniski aprīkotas ar šādu iespēju. Eiropas Savienības (ES) prasības nosaka, ka no 2018. gada visām jaunāko modeļu automašīnām būs jābūt aprīkotām ar šādu sistēmu.

Lai “eZvanu” ieviestu, sagatavošanās darbus veikuši gan Latvijas mobilo sakaru operatori, gan Iekšlietu ministrija, izveidojot “eZvana” pieņemšanas, reģistrēšanas un apstrādes infrastruktūru. Latvijā “eZvanu” pieņemšanu veiks Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

“eZvana” ieviešana ir viena no Eiropas Komisijas iniciatīvām satiksmes drošības jomā, lai glābtu ceļu satiksmes negadījumos cietušo iedzīvotāju dzīvības. ES dalībvalstīm uzdots līdz 2017.gada 1.oktobri ieviest “eZvana” ārkārtas izsaukumu centrāļu infrastruktūru, kā arī nodrošināt, lai šādu izsaukumu apstrāde pakalpojuma lietotājiem būtu bez maksas.

Paredzams, ka “eZvans” samazinās neatliekamās palīdzības dienestu reaģēšanas laiku un līdz ar to samazinās ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu.

Kā praktiski notiks “eZvana” saņemšana?

Avārijas situācijā automašīnās iebūvētais “eZvana” modulis automātiski nosūtīs izsaukumu ar avarējušās automašīnas atrašanās vietas datiem 112 zvanu centra operatoriem un izveidos balss sakaru kanālu ar glābšanas dienestu.

“eZvanu” ir iespējams nosūtīt arī manuāli, nospiežot automašīnā iebūvēto “eZvana” (SOS) pogu. “eZvana” sistēma izveido savienojumu ar 112 operatoru un paralēli nosūta minimālo datu kopas informāciju (MSD):

  • laiku;
  • precīzu atrašanās vietu – GPS koordinātes;
  • braukšanas virzienu pirms negadījuma;
  • pasažieru skaitu;
  • automašīnas VIN numuru;
  • dzinēja tipu.
0 Komentāru