No oktobra 15 lauku maršrutos atsevišķi autobusu reisi būs bez maksas

16 komentāri

Summa maza, bet lauku ļaudīm labums ir liels. Par 26 400 eiro gadā. Autotransporta direkcija jau no pirmā oktobra ieviesīs reģionālo autobusu pasažieriem bezmaksas braukšanu 15 maršrutu atsevišķos reisos. Tie izvēlēti pēc principa – braucēju ikdienā maz, bet pārvietoties cilvēkiem vajag ļoti.

Madonas novada apdzīvotās vietas Sausnēja, Sidrabiņi, Liepkalne līdz pat Ērgļiem būs viens no tiem 15 maršrutiem Latvijas laukos ar bezmaksas braukšanu autobusos. Viens no kritērijiem – apdzīvotība nav lielāka par četriem cilvēkiem uz vienu kvadrātkilometru.

Tāpat, ja maršruts bijis ar ļoti zemu rentabilitāti, un valsts jau šobrīd to dotē vismaz 85% apmērā, kā arī ir mazs reisu skaits dienā, vai reisi notiek vien dažas reizes nedēļā.

“Pirmā reakcija bija – kas tas ir, kur tādi brīnumi notiek. Nē, likās es nokritīšu no krēsla.” Madonas novadā bijis pārsteigums par valsts finansētu bezmaksas autobusu lauku ļaudīm, jo Autotransporta direkcija nebija iepriekš neko jautājusi, ne teikusi. “Lauku iedzīvotājam svarīgs ir katrs cents. Domāju, ka daudzi cilvēki pakārtos savu dzīvi šim maršrutam, ieplānos braukt tad, kad ir bezmaksas braucieni. Cilvēki to novērtēs un būs pateicīgi,” pauž Madonas novada Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāja Elita Ūdre.

“Ļoti labi būtu, ja varētu par brīvu braukt. No Sidrabiņiem līdz Ērgļiem maksā 1,35 eiro. Ja vēl atpakaļ jābrauc, tad var ietaupīt kādus trīs “ērikus”. Kādas divas trīs reizes mēnesī sanāk uz pastu, elektrību maksāt. Uz vietas nav pasta,” saka Madonas novada Sidrabiņu ciema iedzīvotāja Sarmīte.

Bezmaksas sabiedriskais transports visos vai tikai atsevišķos reisos tiks ieviests šādos maršrutos: Nr.6711 Alūksne–Dēliņkalns–Korneti–Alūksne, Nr.5265 Ludza–Cibla–Krivanda–Cibla–Ludza, Nr.5634 Ludza–Felicianova–Zilupe–Šķaune, Nr.5497 Jēkabpils–Sunākste, Nr.6579 Ludza–Seiļi–Rundēni–Lauderi–Ludza, Nr.6552 Ludza–Zilupe–Konecpole–Ludza, Nr.6454 Balvi–Upetnieki–Rugāji, Nr.6608 Rūjiena–Ipiķu skola–Rūjiena, Nr.6746 Saldus–Jaunauce, Nr.6686 Smiltene–Trikāta–Strenči–Smiltene, Nr.6597 Smiltene–Strenči–Smiltene, Nr.6444 Viļaka–Vecumi–Lavošnieki, Nr.6517 Ērgļi–Liepkalne–Sausnēja, Nr.6986 Jēkabpils–Mežgale un Nr.3034 Autoosta–Lugažu stacija–Autoosta.

“Programmu varēs sākt ar pirmo oktobri, bet nekāds speciāls finansējums tam nav paredzēts. Gluži vienkārši šie zaudējumi tiks segti no tās pašas dotācijas sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem. Tas ziņā nekas nemainīsies,” stāsta Autotransporta direkcijas (ATD) Sabiedriskā transporta plānošanas nodaļas vadītājs Jānis Lagzdons.

Ja bezmaksas braukšana negūs lauku iedzīvotāju atsaucību un autobusi būs tukši, tad jau pēc pusgada Sabiedriskā transporta padome lems, vai šos maršrutus gadījumā nevajag slēgt pilnībā. Ja jau dod iespēju braukt pa brīvu, bet neviens nebrauc, kamdēļ šos maršrutus vispār uzturēt.

“Tas būtu izcili. Jautājums vai var saskaņot tos laikus, ja vajag tur vēl kombinēt arī ar Madonu. Tie attālumi līdz pieturai – man ir trīs kilometri, šeit vienalga jānāk,” norāda Madonas novada Sausnējas ciema iedzīvotājs Gints.

Šie Sausnējas ciema kungi sakās – pašiem samaksāt par autobusa biļeti nav problēmu. Viņi drīzāk vēlētos, lai pārkārto kursēšanas laikus uz Ērgļiem.

“Čut, čut tie laiki varētu būt citādāki. Rīta puse aizbrauc, atpakaļ uzreiz nāk pusdienās, bet tad tur stundiņa laiks. Ja ir lielākas darīšanas, nevar paspēt to izdarīt,” teic Madonas novada Sausnējas ciema iedzīvotājs Aigars.

“Šie maršruti, ka būs par velti, nav man izdevīgi. Ja es no rīta aizbraucu, es atpakaļ netieku. Es tieku tikai pēcpusdienā,” apliecina Madonas novada Sausnējas ciema iedzīvotājs Oskars.

Tikmēr Valkas novada vadītājs vēlētos, lai laukos aktīvāk tiktu ieviests pakalpojums transports pēc pieprasījuma. Esot izsmiekls, ka, piemēram, no Zvārtavas pagasta uz Valkas pulsētu autobuss kursē vien ceturtdienās un sestdienās. Cilvēki to nekādi nevar izmantot nokļūšanai darbā.

16 komentāri