No jaunās ceļu nodevas remontiem ieripojuši astoņi miljoni eiro

0 Komentāru
No jaunās ceļu nodevas remontiem ieripojuši astoņi miljoni eiro
Bedres un transports. (Foto: LETA)

Kopš visiem autopārvadātājiem jāmaksā autoceļu lietošanas nodeva, četru mēnešu laikā valsts budžetā iekasēts gandrīz divreiz vairāk līdzekļu, nekā plānots – nepilni astoņi miljoni eiro.

Ierēdņi sola, ka visa iekasētā nauda tiks novirzīta ceļa remontiem. Ja viņi šo solījumu nepildīs, kravas transportlīdzekļu vadītāji gatavi rīkot protestus.

Likums par ceļu nodevu kravas automašīnām stājās spēkā jūlijā. Kopš tā laika iegādātas aptuveni 400 tūkstoši tā dēvēto vinješu. Lai gan Satiksmes ministrija (SM) plānoja, ka Latvija no autoceļu nodevas iegūs nepilnus 4, 5 miljonus eiro, budžetā ir ienākuši 7,5 miljoni eiro.

Dins Merirands, Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks:

Šī nauda netiek izdalīta atsevišķi kā vinjetes nauda, tā ieiet kopējā apjomā, kas tiek novirzīts autoceļiem. Līdz ar to ir apsveicams, ka autopārvadātāji vēlēsies zināt, vai attiecīga summa, kas par nodevu tiek samaksāta, ceļos tiešām ir nonākusi.

Plānotais valsts budžeta finansējums valsts autoceļiem nākamajā gadā ir 125 miljoni eiro. No šīs summas 24 miljonus plānots iekasēt no autopārvadātājiem. Viņi ir gatavi maksāt šo nodevu, taču atzīst, ka mūsu ceļi pašlaik nav labā stāvoklī un tādēļ bieži vien cieš zaudējumus.

Turklāt autopārvadātāji ir norādījuši, – ja viņi pozitīvas izmaiņas uz Latvijas ceļiem nejutīs, tad nākamgad tiks rīkotas protesta akcijas.

Pagaidām trešdaļu no vinjetēm iegādājušies vietējie autopārvadātāji, pārējie ir no Lietuvas, Polijas, Krievijas un Igaunijas.

Tikmēr policija, pārbaudot, vai šāda nodeva tiek pirkta, četru mēnešu laikā ir sodījusi 200 autovadītāju. Lielākā daļa no viņiem bijuši vietējie pārvadātāji. Tas neesot daudz, taču nākamgad šim pārkāpumam tiks pievērsta lielāka uzmanība, saka policijā.

Pagaidām visā Eiropas Savienība autoceļu lietošanas nodevas pašlaik nav tikai Igaunijā, Somijā un Kiprā.

Plašāk par šo tematu – skaties video!

0 Komentāru