“Neticami ienesīgais izpriecu brauciens ir beidzies!” FIB atklāj Kuldīgas mahinatoru shēmas aizkulises

7 komentāri

30 gadi cietumā – tik bargs sods draud vairākiem latviešu spēkavīriem, kuri bija iesaistīti vērienīgā afērā ASV. Viņi aizturēti par to, ka, uzdodoties par ekskluzīvu un antīku auto tirgoņiem, apkrāpa pircējus, kuri maksāja naudu par neeksistējošu preci. Vērienīgo operāciju, kurā aizturēti vairāku valstu pilsoņi, īstenoja Federālais izmeklēšanas birojs (FIB).

Latviešu spēkavīri nu ir pasaules slaveni. Diemžēl ne sportisko sasniegumu dēļ. Par viņiem raksta ietekmīgais finanšu medijs “Bloomberg”, atsaucoties uz FIB sniegto informāciju.

Amerikāņu auto kolekcionāru naivums un uzticēšanās bija galvenā panākumu ķīla netīrajā krāpnieku shēmā, secina ASV izmeklētāji, kuri izplatījuši publisko paziņojumu par shēmas īstenotājiem.

“Domājot, ka nauda pārskaitīta, lai iegādātos retus automobiļus, cietušie patiesībā nosūtīja milzu summas viltus auto transporta kompānijām. Tās bija tikai čaulas, ar kurām noziedznieku guva ieņēmumus no krāpnieciskās shēmas. Pateicoties mūsu tiesībsargājošajiem partneriem Ņujorkā un Latvijā, Lietuvā un Somijā, neticami ienesīgais noziedznieku izpriecu brauciens nu ir beidzies,” informē ASV izmeklētāji.

Savukārt Valsts policijas Starptautiskās sadarbības pārvaldes vadītāja Olga Trocka norāda: “Latvijas policijai bija uzdots veikt personu aizturēšanu, pēc Ģenerālprokuratūras pieņemtā lēmuma, sniegt tiesisko palīdzību – izmeklēšanas darbības Latvijas teritorijā. Tika veiktas kratīšanas, pratināšanas, citas darbības, ko akceptēja Ģenerālprokuratūra.”

Aizturētie ir fiziski ļoti spēcīgi, īsti muskuļu kalni. Kā raksta Kuldīgas laikraksts “Kurzemnieks”, divi no bandas locekļiem – Mārtiņš Apškalns un Igors Pirins – aizturēti Kuldīgā un bijuši titulēti pauerliftinga sportisti.

2011. gadā viņi pat saņēma Kuldīgas novada Sporta laureāta titulu.  Abi vīri bija vietējās mediju zvaigznes, trenēja jauniešus. Apškalna dosjē gan ir iepriekšēja sodāmība – Apškalns, 2013. gadā Anglijā apcietināts un uz četriem gadiem notiesāts par krāpšanos ar kredītkartēm un naudas atmazgāšanu. 2014. gadā viņu tālākai soda izciešanai izdeva Latvijai.

Kuldīgā aizturēšanas laikā spēka mitriķi gan pret policistiem dūres pacelt nav pat mēģinājuši.

“Cik man zināms, pretošanās policijas spēkiem nebija. Personas bija sadarbojušās, aizturēšana notika veiksmīgi, bez incidentiem,” norāda Trocka.

Ņujorkā aizturēti arī citi afēristi, kuri, pēc vārdiem spriežot, varētu būt Latvijas pilsoņi – Jānis Berns, Raitis Grigorjevs, Agris Petrovs un Valters Volksons, bet Rīgā – Sergejs Logins. Viļņā aizturēta Diāna Maksimoviča un Vladislavs Zapoļškis, bet Helsinkos – Pāvels Berncs. ASV sodi ir ļoti bargi – krāpniekiem draud līdz pat 30 gadu ieslodzījums.

7 komentāri