“Mums nav laika gaidīt trīs mēnešus!”; pasažieru pārvadātāji prasa ātru valsts palīdzību.

4 komentāri

Notikumi risinās pa stundām, mums nav laika gaidīt trīs mēnešus! Ar šādiem vārdiem Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija lūdz finanšu palīdzību no valsts. Sadrumstalotais biznesa modelis, kādā strādā autobusu firmas, gan paredz, ka valsts varēs dot tikai daļu nepieciešamās palīdzības.

Pasažieru skaits starppilsētu autobusos samazinājies par vismaz 54%, vietējās nozīmes autobusos – par 50%, bet vilcienos – par 47%. Turklāt ir atsevišķi reģionālo autobusu virzieni, kur kritums sasniedz pat 90%. Savukārt reisu apjoms šajā periodā samazināts par 17-18%.

Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija cer uz ātru valsts rīcību, palīdzot 10 pārvadātāju uzņēmumiem, kuriem kopā gada apgrozījums ir pāri par 40 miljoniem, pērn nodokļos samaksāti 7,2 miljoni eiro. Krīzes situācija pieprasa ātru rīcību, finanšu injekcijas, apejot birokrātijas labirintus.

“Protams, var iet garāko ceļu, turētājs var vērsties caur Finanšu ministriju, piešķirs vai nepiešķirs, bet notikumi risinās pa stundām, mums nav laika gaidīt trīs mēnešus,” norāda Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas prezidents Ivo Ošenieks.

Ministrs atbildē akcentēja, ka pārvadātāji strādā pēc dažādiem biznesa modeļiem, bet zaudējumi par regulārajiem pārvadājumiem, kas ir daļa valsts pasūtījuma, būs pilnībā kompensēti, pārējo daļu valsts segt nevarēs.

Iespējams, valstij starppilsētu pārvadātāju palīdzība būs nepieciešama pēc pāris nedēļām, kad varētu atsākties avioreisi ar repatriantu atvešanu no ārzemēm uz Latviju.

Pēc epidemiologu lūguma pašlaik ieturēta pauze, lai tie, kas ar iepriekšējiem reisiem atgriezušies, ievērotu 14 pašizolācijas dienas, taču jau pēc pāris nedēļām iespējami jauni lidojumi. “Aprīļa vidū šādi reisi varētu atkārtoties, tad piesaistīsim pārvadātājus piedalīties šo cilvēku izvadāšanā pa mājām,” sola satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Atklāts jautājums arī par autobusu dezinfekciju un šoferu izsargāšanos no vīrusa draudiem. Autotransporta direkcija apzinājusi visus pārvadātājus. Ja pretvīrusa drošības līdzekļu rezerves izsīks, direkcija sola palīdzēt tās atjaunot.

“Lielākā daļa norādīja, ka viņiem šie līdzekļi pietiekot vismaz divām līdz četrām nedēļām, paralēli tiek meklēti risinājumi. Tirgū parādās šie produkti,” stāsta Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

Runājot par finansiālo palīdzību, tiklīdz būs apkopoti precīzi skaitļi no pārvadātājiem, Autotransporta direkcija kopā ar Satiksmes ministriju vērsīsies pie Finanšu ministrijas, lūdzot palielināt valsts dotāciju.