“Motobraucējiem jau šobrīd Rīga ir gana ātra.” Jakrins neatbalsta motobraucēju pārvietošanos pa sabiedriskā transporta joslu

7 komentāri

Saeimā tiek spriests par būtisku jauninājumu satiksmes noteikumos. Pārņemot citu valstu pieredzi, motobraucējiem varētu ļaut pārvietoties pa sabiedriskā transporta joslām. Viedokļi par to ir atšķirīgi.

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) un Valsts policija (VP) atbalsta, pilsētplānotāji mudina to atļaut tikai atsevišķos gadījumos, bet Rīgas dome ir skeptiska, lai gan visaktuālākais šis jautājums ir tieši galvaspilsētā.

Saeimā otrajā lasījumā nule jau pieņemtos grozījumus Ceļu satiksmes likumā paši motobraucēji atbalsta ar lielu entuziasmu. Viņuprāt, iespēja mopēdiem un motocikliem braukt pa sabiedriskā transporta joslu uzlabotu drošību un arī ērtības.

“Kāpēc braukt pa autobusa joslu, kur it kā vajadzētu braukt tikai autobusiem? Motobraucēji nemaisās pa vidu visai tai plūsmai, kur brauc vieglās mašīnas, un, protams, motociklists brauc tikpat ātri, cik autobuss, tieši tāpat arī mopēds. Viņš ir mobilāks, nemaisās uz šīs līnijas,” uzskata Motoklubu asociācijas pārstāvis Arnis Blodons.

VP un CSDD norāda, ka šobrīd motociklistu un mopēdistu nelielais skaits īpašas neērtības neradīs, tieši pretēji. “Braucot starp mašīnām, bieži vien ir vēl lielāki riski, nekā – ja viņi brauc pa brīvu joslu,” uzsver VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Savukārt CSDD pārstāvis Juris Teteris atzīst, ka jau kopš pirmsākumiem CSDD ir atbalstījusi šo ideju, kopš šāds priekšlikums ir parādījies. “Un tie galvenie argumenti, kāpēc, pirmkārt, tiek atslogota transportlīdzekļu plūsma, tātad – veidojas mazāk sastrēgumu, līdz ar to uzlabojas arī vides kvalitāte.”

Šobrīd gan nav konkrētu statistikas datu no citām Eiropas valstīm, kas apstiprinātu, ka šādi noteikumi mazinātu satiksmes negadījumu skaitu, tomēr pēc likuma ieviešanas rezultāti tiks analizēti.

Pilsētvides aktīvisti piekrīt idejai, taču ar nosacījumu, ka motobraucējiem ļautu braukt tikai atsevišķās sabiedriskā transporta joslās, kur tas būtu piemēroti. Citādi var tikt traucēta Rīgas sabiedriskā transportā kustība un apdraudēta arī motobraucēju drošība.

Skeptiski pret grozījumiem gan noskaņots Rīgas domes Satiksmes departaments, kur pauž pārsteigumu, ka izmaiņas virza, viņu viedoklī neieklausoties.

“Motobraucējiem jau šobrīd Rīgas pilsēta ir gana ātra, un radīt viņu par vēl ātrāku vietu arī no drošības viedokļa nav vēlams. Mēs arī zinām, ka ir virkne ļoti pārgalvīgu motobraucēju, un, ja viņiem būs brīva vieta, kur ieskrieties daudzreiz ātrāk nekā var braukt pēc satiksmes noteikumiem, viņiem pašiem, domājot par viņu apdraudējumu, par labu nenāks,” akcentē RD Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Emīls Jakrins.

Par motobraucēju privilēģijām īpašās domnīcās sprieduši arī satiksmes drošības eksperti, kuri beigās sliekušies priekšlikumu atbalstīt, tomēr ar nosacījumu, ka sabiedriskā transporta joslu motobraucēji varētu izmantot īpaši izvēlētās vietās ar speciālām norādēm, līdzīgi kā tas ir velosipēdiem.

Lai motobraucējiem labvēlīgie satiksmes noteikumi stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl trešajā lasījumā.

7 komentāri