Meža dzīvniekus no ceļiem atbaidīs ar īpašām iekārtām

9 komentāri

Arvien biežāk uz Latvijas ceļiem tiek notriekti meža dzīvnieki – pērn šādu gadījumu skaits pieaudzis un pārsniedzis 1500. Šo problēmu iecerēts risināt, un meža dzīvniekus jau šogad no ceļiem paredzēts atbaidīt ar īpašām iekārtām.

Lai izmēģinātu tehnoloģijas, kas palīdz novērst autotransporta sadursmes ar dzīvniekiem, valsts ceļu tīklā tiks realizēti divi pilotprojekti. Uz Ventspils šosejas – posmā no Ķemeru meža līdz Ozolpilij – ceļa signālstabiņiem tiks piestiprināti meža dzīvnieku atbaidītāji.

Diennakts tumšajā laikā, automašīnai tuvojoties, no ieslēgtām gaismām aktivizēsies ierīces, kas pievērsīs dzīvnieku uzmanību ar vizuāli akustiskiem signāliem. Tuvojoties transportlīdzeklim, viņiem tiks kavēta autoceļa šķērsošana.

Savukārt uz Jelgavas šosejas Platones pagastā gar ceļa malām tiks uzstādīts žogs ar pārtraukumu posma vidusdaļā, kur dzīvnieki varēs šķērsot autoceļu.

Pēdējo divu mēnešu laikā ceļu satiksmes negadījumos jau tika notriekti 260 meža zvēri, liecina Valsts meža dienesta (VMD) statistika, bet pērn šajos negadījumos cietuši 1600 meža zvēru. Katru gadu šis skaitlis kļūst par 100 notriektajiem dzīvniekiem lielāks. Zinot šo situāciju, Ceļu satiksmes drošības padome “Latvijas Valsts ceļiem” (LVC) piešķīra 170 000 eiro izmēģinājuma projektiem.

“Mēs mēģināsim realizēt vienu, otro, tad izvērtēt, kurš labāk strādā, kādas ir izmaksas, kāds ieguvums. Tad – gan naudas piešķiršanai, gan mēs, ceļu pārvaldītāji, – labāk saprastu to, kur ir vērts un ekonomiski izdevīgi ieguldīt līdzekļus, lai novērstu šādus negadījumus,” komentē LVC Satiksmes organizācijas pārvaldes direktors Māris Zaļaiskalns.

Šo īpašo iekārtu uzstādīšanu atbalsta arī eksperti, jo meža dzīvnieki skrēja, skrien un arī diemžēl skries uz ceļa. “Protams, tas ir saistīts ar dzīvnieku blīvumu, jo lielāki blīvumi, vairāk dzīvnieku apdzīvo šīs teritorijas, lielākā iespējamība arī notikt šīm sadursmēm, bet šeit daudz faktoru ietekmē cilvēku saimnieciskā darbība, mežu izcērtot vai kādu lauksaimniecības kultūru iesējot, arī var pamainīties šī dzīvnieku uzvedība,” skaidro VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Visbiežāk, meža zvēri – stirnas, staltbrieži, aļņi, mežacūkas – uz ceļiem skrien vasarā, kad jauni dzīvnieki sāk meklēt savu teritoriju. Tikmēr uz Ventspils šosejas pirmā iekārta tiks uzstādīta vasaras beigās, bet Jelgavas ceļā – rudenī vai ziemas sākumā.

Abi šie posmi izvēlēti, jo pēdējo triju gadu laikā negadījumu skaits ar meža dzīvniekiem šajos posmos ir salīdzinoši liels un koncentrēts. Uz Ventspils šosejas astoņi negadījumi ar uzbraukšanu dzīvniekam pēdējo triju gadu laikā, uz Jelgavas šosejas – 11 negadījumi ar uzbraukšanu dzīvniekam pēdējo triju gadu laikā.