Komentāri
LTAB: Satversmes tiesas lēmums liks kāpt OCTA cenām
FOTO: LETA

Satversmes tiesas (ST) lēmums lietā par apdrošināšanas atlīdzības apmēru par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem liks kāpt OCTA cenām, prognozē Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

ST pieņēmusi spriedumu lietā par Ministru kabineta noteikumu par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem, kuri bija spēkā līdz šā gada 10.jūlijam, atbilstību Satversmei un OCTA likumam. Tiesa secināja, ka šī gada vasarā spēku zaudējušās Ministru kabineta noteikumu normas, kurās bija noteikts apdrošināšanas atlīdzības apmērs un tās aprēķināšanas kārtība par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem, neatbilst Latvijas Satversmei.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Šis ST lēmums radīs nopietnas papildu izmaksas apdrošināšanas sabiedrībām, kā rezultātā ir neizbēgama OCTA cenu celšanās jau nākamajā gadā,” uzskata LTAB valdes priekšsēdētājs.

Šī gada jūnijā, ņemot vērā Eiropas Savienības (ES) Tiesas 2013.gada oktobra un 2014.gada janvāra spriedumus, kas paredz, ka OCTA gadījumos nav nosakāms apdrošināšanas atlīdzības limits, kas ir mazāks kā ES direktīvā un OCTA likumā noteiktais kopējais apdrošinātāja atbildības limits par ceļu satiksmes negadījumos nodarītajiem zaudējumiem, valdībā tika pieņemti jauni noteikumi. Tie stājās spēkā 11.jūlijā un reglamentē apdrošināšanas atlīdzības aprēķināšanas kārtību. Jaunie noteikumi dod iespējas ceļu satiksmes negadījumos cietušajai personai saņemt būtiski lielākas atlīdzības par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem, vienlaikus vairs nenosakot maksimāli pieļaujamo apdrošināšanas atlīdzības limitu, bet paredzot iespēju katrā gadījumā individuāli noteikt apdrošināšanas atlīdzības apmēru, par pamatu ņemot vienotus kritērijus.

Neskatoties uz to, ka apdrošināšanas sabiedrības Latvijā jau bija informētas par minētajiem ES Tiesas spriedumiem un piedalījās Ministru kabineta noteikumu izstrādē, kas nodrošina Latvijas likumdošanas atbilstību ES prasībām, Stengrevics atzīmē, ka pieņemtais ST lēmums, ja tas tiks attiecināts uz pagātnē notikušiem notikumiem, radīs ļoti būtiskas papildu izmaksas apdrošināšanas sabiedrībām, kuras nebija iepriekš plānotas un iekļautas OCTA polišu cenā. Līdz ar to jārēķinās, ka šīs izmaiņas jau tuvākajā laikā var novest pie strauja OCTA polišu cenu kāpuma un ietekmēt katra autoīpašnieka izmaksas, iegādājoties OCTA polisi.

Stengrevics vērš uzmanību, ka OCTA nozare jau līdz šim strādājusi ar zaudējumiem un apdrošinātājiem jāmeklē risinājumi, lai tos segtu.

Kā ziņots, ST nolēma, ka Satversmei neatbilst vairākas Ministru kabineta noteikumu normas, kurās noteikts apdrošināšanas atlīdzības apmērs un tās aprēķināšanas kārtība par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem.

ST bija ierosinājusi lietu par Ministru kabineta noteikumu par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem 7.punkta atbilstību Satversmes 92.panta trešajam teikumam un Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma 15.panta pirmās daļas 1.punktam.

Lasi vēl