Lietuvā gājēji saņem sodu, ja šķērso pāreju un lieto telefonu. Vai Latvija šim piemēram sekos?

33 komentāri
Lietuvā gājēji saņem sodu, ja šķērso pāreju un lieto telefonu. Vai Latvija šim piemēram sekos?
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Pēdējā laikā bieži dzirdams aicinājums nelietot mobilo tālruni un austiņas satiksmē un dzelzceļa tuvumā. Lietuva problēmai pievērsās jau pagājušajā gadā un aizliedza šķērsot gājēju pārejas, runājot pa telefonu.

Lietuvā jau vairākus mēnešus piemēro naudas sodu, ja cilvēks šķērso gājēju pāreju, runājot pa telefonu. Latvija šim piemēram neplāno sekot.

Aizliegums Lietuvā lietot mobilos telefonus un veikt citas uzmanību novēršošas darbības, šķērsojot brauktuvi, tika ieviests pērn oktobrī, ņemot vērā daudzos satiksmes negadījumus, kuros cietuši gājēji.

Arī Latvijā situācija ir diezgan drūma, jo sevišķi attiecībā uz jauniešiem, kuri nereti iegrimuši mobilajās ierīcēs, arī dodoties pāri brauktuvei vai dzelzceļa sliedēm. Vēl pirms dažām nedēļām vilciens notrieca kādu pusaudzi, kurš, pēc aculiecinieku stāstītā, šķērsojis pārbraukti, klausoties mūziku austiņās un acis ieurbis telefona ekrānā.

“Aicinātu visus, ne tikai jauniešus, kas lieto dažāda veida tīklus un mobilās ietaises, ejot pa ielu, ejot pāri krustojumam, iziet no interneta, paskatīties apkārt un tikai tad šķērsot ceļu vai dzelzceļu,” norāda satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”) norāda: “Arī es kā iekšlietu ministrs aicinu vecākus un skolā pārrunāt šos jautājumus. Jāstrādā šajā virzienā, jābrīdina bērni! Katrs bērns mums ir vērtība!”

Neviens no atbildīgajiem ministriem nedomā, ka vajadzētu Latvijā līdzīgu sodu kā Lietuvā, taču abiem ir citas idejas situācijas uzlabošanai.

“Mēs vēl neesam izmantojuši vienu iespēju, kas ir citās valstīs. Tie ir “šlakbaumi” uz dzelzceļa pārbrauktuves ne tikai automašīnām, bet arī vietās, kur ir gājēju ceļi,” bilst Linkaits.

Bet Ģirģens norāda: “Atvērt sava veida programmu, kur ielām ir kādi brīdinoši grafiti. Es nesaku, ka tagad ir jāapzīmē vai jāpūš ar baloniņiem katra iela, bet tā arī ir viena inovatīva ideja – tīri vizuāli pievērst uzmanību – “Hei! Noņem austiņas, beidz klausīties mūziku! Paskaties pa labi un kreisi!”