“Lieku tur, kur gribu!” Latvijas šoferiem ir zems “parkošanās” kultūras līmenis, atzīst policijā

Pievienot komentāru

“Lieku tur, kur gribu!” Šādi rīkojas daļa autovadītāju, kuri savu spēkratu autostāvvietā noliek nekorekti, nerēķinoties ar citiem šoferiem. Automašīnu skaits Latvijā katru gadu aug, bet stāvvietu iespējas tik ātri nepalielinās. Tikmēr autoeksperti uzskata, ka šāda nepieklājīga auto novietošana veicina sīko ceļu satiksmes negadījumu rašanos un apdraud satiksmes drošību.

Izrādās, ka Rīgā nekorekti “parkoties” var dažādi – arī tā, ka pēc tam citiem nav kur novietot savu spēkratu.  Ja auto īpašnieks savu spēkratu novieto invalīdu stāvvietā, tad par to paredzēts sods 55 eiro apmērā. Šogad par šādu rīcību tika sodīti 75 autovadītāji, un tas ir 2,5 reizes vairāk nekā pirms diviem gadiem, taču par nekorektu “parkošanos” sods nav paredzēts.

Ekrānuzņēmumi

“Vienmēr jāskatās, kādas ceļazīmes ir izvietotas. Ja šādu ceļazīmju nav, tad horizontālie apzīmējumi, kas ierāda šo te vietu, kur auto novietots, vairāk ir rekomendējošs raksturs,” skaidro Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

LNT aptaujātie autovadītāji atzīst, ka šāda nekorekta automašīnu novietošana viņiem traucē. Automašīnu novietošanas kultūra nav mūsu stipra puse, atzīst Valsts policijā. Tādā veidā tiek ignorētas pārējo satiksmes dalībnieku intereses, liedzot normāli paredzētajā vietā novietot automašīnu. Ja pat normatīvie akti tiks mainīti, būtu grūti pierādīt visus apstākļus.

“Šīs nepārtrauktās līnijas, kas apzīmē stāvvietu robežas, drīkst šķērsot. Par stāvēšanu likumdevējs nerunā. Šķērsot tādā ziņā, ka drīkstam braukt tām pāri, bet šīs robežas ir zīmētas, lai auto novērotu un liktu šajās robežās. Līdz ar ko stāvēt uz tām īsti nedrīkst,” norāda Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Tikmēr autoeksperti uzskata, ka ceļu policisti jau šobrīd varētu sodīt šoferus, kuri savus auto novieto stāvvietās nekorekti. Pašreizējie normatīvie akti ļauj darīt.

“Galu galā ir noteikts, ka auto nedrīkst stāvēt tajā vietā, kur traucē citiem – nenovietošana atbilstoši satiksmes organizācijai pārējiem ieņemt savu stāvvietu. Tajā skaitā traucē iekāpt auto, traucē izbraukt no stāvvietas, faktiski, ja gribētu, varētu piemeklēt attiecīgos punktus, lai varētu uzlikt sodus,” teic Valsts tiesu ekspertīžu biroja vecākais tiesu eksperts Oskars Irbītis.

Taču var iztikt bez sodīšanas. Šāda problēma par stāvvietu nekorektu izmantošanu pastāv arī citur pasaulē, kur pret to notiek dažādas pilsoniskās akcijas, kas, pēc Irbīša domām, vislabāk varētu vest pie prāta nepieklājīgos autovadītājus.
Ja sabiedrība uz šo situāciju nereaģē, tas vēršas plašumā. Piemēram, var uzliekt zīmīti, ka tā nav labi darīt.  Tas nav tikai neērtības, bet arī reāli apdraud satiksmes drošību.

Video

Lasi vēl