Latvijā vēlas atjaunot Ceļu fondu, ko savulaik likvidēja Repšes valdība

1 komentārs

Satiksmes ministrs paziņojis, ka vēlas Latvijā atjaunot tā saukto Ceļu fondu, ko savulaik likvidēja Eināra Repšes valdība.

Ideju kaismīgi atbalsta nozares speciālisti un autobraucēji, kuriem beidzot būtu pārliecība, ka ceļu un akcīzes nodoklī samaksātā nauda tiek ieguldīta infrastruktūrā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Taču jau tagad ir skaidrs, ka populārā iecere neīstenosies, jo tam budžetā vienkārši nav naudas.

Par nodomu atjaunot ko līdzīgu Ceļu fondam satiksmes ministrs Augulis paziņoja pirmajā ekspertu forumā, kur pulcējas ļaudis, kam ar ceļiem ir vistiešākais sakars.

Nozarē situāciju raksturo ar vienu vārdu – katastrofa. Vienīgā izeja ir valsts autoceļu finansēšanas kartības radikāla pārbūve, atsakoties no finansējuma pēc pārpalikuma principa.

Satiksmes ministrijas dati liecina, ka Latvijā uz vienu kilometru tērē divas reizes mazāku summu nekā Lietuvā un mazāk arī nekā Igaunijā. Turklāt tas nenozīmē, ka šeit ir mazāki ceļu nodokļi. Jau gadiem palielinās plaisa starp to, cik autobraucēji katru gadu samaksā dažādos ar braucamo saistītos nodokļos, un to, cik no šīs naudas aiziet atpakaļ ceļiem.

Foto

Eksperti apņēmās līdz augustam izstrādāt konkrētu piedāvājumu pārejai uz iezīmētu ceļu finansējumu. Vai to sauks par Ceļu fondu vai kā citādi, vēl neesot izdomāts. Vienlaikus tiks skatīts arī sabiedrībā plaši izskanējušais priekšlikums atteikties no auto nodevas, tās vietā palielinot akcīzi degviela. To gan neatbalsta degvielas tirgotāji.

Taču grandiozie plāni par naudas piesaisti ceļiem, pavisam drīz atdursies pret skaudru realitāti – naudas trūkumu valsts budžetā. Speciālā budžeta izveidei vajadzētu papildu 150 miljonus gadā, bet Finanšu ministrija aplēsusi, ka nākamgad budžetā kopumā dažādiem mērķiem varēs sadalīt tikai 44 miljonus.

Tādējādi, lai īstenotu sabiedrībā populāro ieceri par Ceļu fonda atjaunošanu, Augulim būs pamatīgi jāpūlas pārliecināt kolēģus valdībā par atteikšanos no līdzekļiem par labu satiksmes nozarei, kas sen nav prioritāšu sarakstā.

Video

TOP komentāri

  • Seniors
    +2 +2 0

    Seniors

    Domaju , kad daudzi cilveki , vel tic , kad atjaunojot Cela fondu , uzlabosies cala kvalitate . ja tikai , nebus karteja naudas izmantosana , citam vajadzibam .

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl