Latvijā uz ceļiem uzklāj neparastus zīmējumus, lai pievērstu šoferu uzmanību bīstamām vietām

14 komentāri
Latvijā uz ceļiem uzklāj neparastus zīmējumus, lai pievērstu šoferu uzmanību bīstamām vietām
900 SEKUNDES

Vairums autovadītāju šovasar noteikti pamanīja, ka uz ielu un šoseju seguma vairākās vietās redzami līdz šim neredzēti ceļu apzīmējumi.

Izrādās, tie uzklāti, jo Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki sadarbībā ar VAS “Latvijas Valsts ceļi” (LVC) speciālistiem meklē lētus un efektīvus veidus kā pievērst autovadītāju uzmanību pirms bīstamām vietām.

Šādi ceļu apzīmējumi vairākās vietās Latvijā redzami jau vairāk nekā mēnesi, kopš jūlija. LVC ilgu laiku apzīmējumu izcelsmi turēja noslēpumā. Tagad beidzot noslēpuma plīvurs tiek noņemts.

LU profesors Ivars Austers, kurš jau ilgu laiku nodarbojas ar satiksmes drošības uzlabošanas jautājumiem, norāda, ka neparastie ceļu apzīmējumi ir uzklāti piecās vietās, kas izceļas ar paaugstinātu negadījumu skaitu. Piemēram, krustojumā Mārupē, kur negadījumi notiek ar apbrīnojamu regularitāti, arī profesors to personīgi novēroja.

“Tur 15 minūšu laikā bija divas, trīs avārijas situācijas, pa mata tiesu saskrējās,” atklāj Austers.

Savukārt Mārupes iedzīvotājs Indars Melzobs norāda, ka minētais krustojums ir tik bīstams, ka viņš un citi vecāki liedz bērniem to šķērsot. Taču zīmējums, kas pirms krustojuma uzklāts Mārupes iedzīvotājam, ir ar neizprotamu nozīmi.

“Ja runājam tieši par to zīmi, iniciatīva laba, bet mans personīgais viedoklis – man bija ilgi jādomā, kas tas ir,” saka Mārupes iedzīvotājs.

Eksperimenta organizatori norāda, ka viņu galvenais mērķis pārbaudīt, vai šīs neparastās zīmes “pamodinās” autovadītāju un liks viņam pievērst uzmanību visam, kas notiek apkārt. Kā norāda eksperimenta veidotāji, tad vismaz daļēji viņiem tas ir izdevies.

Kā norāda profesors, tad konkrētajā krustojumā pieauga to autovadītāju skaits, kuri sāka rādīt virzienu, kurp viņi plāno doties. Tāpat arī parējās vietās, kur uzklāti neparastie trīs dimensiju zīmējumi, autovadītāji biežāk sākuši sekot noteikumiem.

Tikmēr LVC pārstāve Anna Kononova piebilst, ka iegūtie dati joprojām tiek apstrādāti, taču jau sākotnējie rezultāti liecina, ka neparastās zīmes veicina drošību.

“Jā, tiešām ar tādām nedārgām metodēm ir iespējams uzlabot situāciju. Protams, tas nav masveida risinājums, tas ir risinājums, ko var lietot atsevišķās vietās,” skaidro Kononova.

Eksperimenta rezultāti skaitļos un konkrētos procentos būs zināmi pēc mēneša. Taču tas, vai neierastie ceļu apzīmējumi būs redzami arī turpmāk, ir speciālistu lēmums. Iespējams, pēc rezultātu prezentācijas kāda konkrēta pašvaldība saskatīs ieguvumu neparastajos ceļu apzīmējumos.