Latvijā arvien populārāki kļūst elektriskie skrejriteņi – CSDD gatavo priekšlikumus, kā šos braucamrīkus reglamentēt

17 komentāri

Tāpat kā citur pasaulē, Latvijā arvien populārāki kļūst elektriskie skrejriteņi. Ceļu satiksmes drošības direkcija sola drīzumā nākt klajā ar piedāvājumiem, kā šos braucamrīkus Latvijā reglamentēt. Jo, patiešām, tā nav joka lieta: elektriskie skūteri kļūst arvien jaudīgāki, un, nemākulīgi rīkojoties, tie var būt bīstami.

Skūteri iedarbina ar aplikāciju, un tas ir maksas pakalpojums. Eiropā un ASV šādi braucamrīki ir jau ir krietni ilgāk. Latvijā aizvien šo rīku statuss ir neskaidrs. CSDD sola jau tuvākajā laikā nākt klajā ar idejām, kā regulēt elektroniskā braucamrīka lietošanu, lai tā būtu droša gan pašiem braucējiem, gan apkārtējiem.

“Primārais būtu veloinfrastruktūra, pa kuru ar šiem skūteriem braukt. Tā nav īpaši attīstīta, otrais – ietves. Respektējot gājēju tiesības. Nu un atsevišķos gadījumos pie mazas intensitātes varētu arī pa brauktuvēm,” saka CSDD pārstāvis Juris Teteris.

“Tas, protams, nav lētāks kā sabiedriskais, bet ātrāk un lētāk nekā taksis. Visvairāk izmanto centrā un mikrorajonos. Pusdienlaiks ir ļoti aktīvs, un vakars, kad dodas mājās. (TV3: Ārzemēs bijuši daudzi incidenti. Traucē, demolē, dedzina. Kāda ir Rīgas pieredze?) Ja salīdzinām Madridi un Rīgu, Rīga daudz kulturālāka. Pie mums daudz labāk. Ļoti reti gadījumi, kad atstāj, kur pagadās. Parasti ceļa malā, pie kokiem,” skaidro uzņēmuma “Citybee” vadītāja Egija Gailuma.

Elektroskūteri izmēģinājuši gan jauni, gan veci. Neviens nenokrita, bet dažiem brauciens bija grīļīgs.

“Pirmajā brīdī bija satraucoši. Nav tik stabils kā divritenis. Ja dzīvotu pirmajā stāvā, varbūt, bet nest augšā uz dzīvokli? Par smagu! Man mazais velosipēds sver 11 kilogramu, šis – nezinu cik. Jābrauc būtu pa veloceļiem kā Vācijā. Nopietns verķis vispār!” saka Māris, kurš izmēģinājis elektrisko skrejriteni.

Vēl nesen pasauli pāršalca traģiska vēsts: Lielbritānijas televīzijas raidījumu vadītāja un ”YouTube” slavenība Emīlija Hārtridža pagājušajā nedēļā Londonā gājusi bojā ceļu satiksmes negadījumā, kurā iesaistīts elektriskais skrejritenis.

Uz šodienas pasākumu ieradās arī profesionāli ekstrēmo sporta veidu pārstāvji, kas sniedza savus padomus iesācējiem, kas jāņem vērā, ar jaudīgo elektrobraucamo pārvietojoties.

“Labāk jāietupstas ceļos. Cilvēki neapzinās, cik viegli var nokrist, ja bedri nemana. It sevišķi griežoties, pārnesot svaru. Ja brauc lejā, svars nedaudz atpakaļ,” teic ekstrēmā sporta entuziasts Einārs Lansmanis.