Komentāri
Lai gan daudzi uzņēmumi nemaksā dienesta auto nodokli, tas budžetu pilda pat ar uzviju
FOTO: LETA

Lai gan daudzi uzņēmumi nemaksā savulaik asi kritizēto dienesta auto nodokli, tas pēdējos trīs gados pildās pat ar uzviju. Un arī nākamgad valdība cer uz budžeta papildinājumu, to paaugstinot, otrdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Latvijā pērn dienesta auto nodoklis, kas jāmaksā uzņēmumiem, ja to īpašumā esošie vieglie auto tiek izmantoti privātām vajadzībām, tika maksāts par 39 400 automobiļiem, liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) dati. Tā ir mazāk nekā puse no tiem auto, kas atrodas uzņēmumu bilancēs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Turklāt Auto asociācijas vadītājam Ingum Rūtiņam šķiet dīvaini, ka nodokli maksā tikai 5% uzņēmumu. ”Latvijā ir 200 000 uzņēmumu, un šo nodokli maksājošo uzņēmumu skaits ir tikai 12 000, kas ir 5,5% no visiem uzņēmumiem. Protams, ar to es negribu teikt, ka, tiklīdz ir uzņēmums, tā ir automobilis… Vienalga liekas dīvaini, ka atlikušajiem 95% no uzņēmumiem tiešām nav neviena auto,” sprieda Rūtiņš.

Viņš uzskata, ka daudzi uzņēmumi, balansējot uz likumības robežas, atrod veidus, kā nodokli apiet. Piemēram, daudzi uzņēmumi auto pārreģistrēja uz darbiniekiem. Arī statistika liecina, ka pēdējo gadu laikā auto skaits, par kuriem tiek maksāts nodoklis, samazinājies par vismaz 7%.

”Viens no veidiem ir auto uzņēmuma bilancē neparādīt. Ir darbiniekam, tas tiek izmantots uzņēmuma vajadzībām, bet pastāv kāda – vairumā gadījumu mutiska – vienošanās ar darbinieku,” vērtēja Rūtiņš.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro legālus veidus, kā nodokli var nemaksāt. ”Ja uzņēmums, piemēram, zina, ka neizmantos šo mašīnu nekādiem personiskiem braucieniem, tad iespējams šo auto aprīkot ar maršruta kontroles sistēmu un nodeklarēt CSDD, ka šī būs mašīna, kuru izmanto tikai saimnieciskai darbībai un pienākas atbrīvojums. Tad nodoklis nav jāmaksā,” norādīja VID nodokļu eksperte Kristīne Ābola.

Šogad rit jau piektais gads, kopš Latvijā ieviests savulaik asi kritizētais dienesta auto nodoklis. Iepriekš bija bažas, ka šis nodoklis cerēto guvumu valsts budžetam nesniegs un plāni iekasēt miljonus izgāzīsies.

Vēl 2011. gadā dienesta auto nodoklī tika iekasēti vien 12 miljoni eiro plānoto 17 miljonu eiro vietā. Bet pērn nodokļos iekasēti 19 miljoni eiro, kas ir par teju pusmiljonu vairāk nekā plānots.  Šogad deviņos mēnešos uzņēmumi samaksājuši 14 miljonus eiro, lai gan plānots bija par 6% mazāk. Visticamāk, tiks pārsniegti gadam plānotie 18 miljoni eiro.

Nākamgad, paaugstinot nodokli, budžetā cer iekasēt 20,5 miljonus eiro. Vidējais pieaugums nodoklim būs par 7,4%. Tad zemākā un arī populārākā likme – 27 eiro – pieaugs par diviem eiro.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl