Laba ziņa autovadītājiem! Eksperti prognozē, ka nākamgad nafta kļūs lētāka

7 komentāri
Laba ziņa autovadītājiem! Eksperti prognozē, ka nākamgad nafta kļūs lētāka
FOTO: LETA

Šodien Brent naftas cena biržas svārstījās ap 37 dolāriem par barelu, turoties 11 gadu zemākajā līmenī,. OPEC, kurā pulcējušās lielākās melnā zelta ieguvējvalstis prognozē, ka šāda zemā līmeni cenas saglabāsies vēl četrus gadus, savukārt pie 95 dolāru atzīmes varētu atgriezties tikai 2040. gadā.

Lai arī naftas cenas uzminēt, esot grūtāk nekā zīlēt kafijas biezumos, pašmāju eksperti piekrīt, ka, visticamāk, nafta kļūs lētāka nekā dārgāka.

Pēdējā gada laikā auto tirgū pieredzētas būtiskas pārmaiņas, kas, visticamāk, turpināsies arī nākamgad.

Pilnībā apstājies autogāzes izmantošanas bums, jo tradicionālā degviela vairs nav tik dārga.

Savukārt Rīga arvien biežāk cilvēkiem jāpavada sastrēgumos, jo braukt ar auto ir izdevīgāk nekā ar sabiedrisko transportu, kam šogad būtiski pieauga biļešu cena. Taču lielākais risks no lētākas naftas ir ģeopolitisks un saistīts ar Krievijas pozīciju vājināšanos.

Naftas cenu kritums pasaules tirgū un Rietumvalstu Maskavai noteiktās sankcijas par tās lomu Ukrainas krīzē negatīvi ietekmējušas Krievijas ekonomiku. Rubļa vērtība pērn zaudēja gandrīz pusi savas vērtības, taču nedaudz atguvās, kad enerģijas cenas šogad stabilizējās.

Tomēr nesenākais naftas cenu kritums būtiski aptumšojis Krievijas ekonomikas perspektīvas. Krievijas Centrālā banka prognozē, ka gadījumā, ja naftas cenas saglabāsies pašreizējā līmenī, valsts iekšzemes kopprodukts (IKP) 2016.gadā samazināsies par 2%.