Komentāri
Konceptuāli atbalsta kriminālsodu pastiprināšanu par pārkāpumiem uz ceļiem
FOTO: LETA

Saeimas deputāti šodien konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, paredzot gan sodu mīkstināšanu, gan pastiprināšanu par dažādiem transportlīdzekļu vadītāju pieļautajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē.

Tiks samazināts brīvības atņemšanas iespējamais ilgums, ja transportlīdzekļa vadītājs būs pārkāpis ceļu satiksmes vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumus un tā rezultātā cietušajam būs nodarīts vidēja smaguma miesas bojājums. Pašlaik likumā noteikts, ka maksimālais brīvības atņemšanas sods var būt uz laiku līdz pieciem gadiem, savukārt likumprojektā to rosināts samazināt līdz trīs gadiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Attiecībā uz situāciju, kad transportlīdzekļa vadītāja minētās rīcības dēļ cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai tā izraisījusi cilvēka nāvi, paredzētas divas izmaiņas. Maksimālais brīvības atņemšanas sods tiks samazināts no desmit līdz astoņiem gadiem, taču papildus būs noteikts obligāti piemērojams papildsods – transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka tiek samazināta maksimālā brīvības atņemšanas soda robeža, jo, lai arī šie noziedzīgie nodarījumi rada būtisku apdraudējumu ceļu satiksmē, seku iestāšanās ir saistāma ar neuzmanību. Tāpēc nav pamata personu ilgstoši izolēt no sabiedrības par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem.

Tiks noteikts, ka, ja minētie pārkāpumi izraisījuši divu vai vairāku cilvēku nāvi, transportlīdzekļa vadītāju soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz laiku līdz septiņiem gadiem. Pieļaujams, ka šīs ir kārtējās izmaiņas dažādu pārkāpumu sodu regulējumā, reaģējot uz Zolitūdes lielveikala Maxima traģēdiju, kad aizgāja bojā vairāk nekā 50 cilvēku.

Likumā paredzēts gradēt sodus par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē atkarībā no personas veselībai un dzīvībai radītā kaitējuma. Tādējādi tiks noteikti stingrāki sodi par pašlaik likumā paredzētajiem.

Vienlaikus tiek paredzēta kriminālatbildība par atteikšanos no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes un par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu, nosakot līdzvērtīgu atbildības līmeni, kāds tas būs noteikts par transportlīdzekļa vadīšanu attiecīgo vielu ietekmē. Tādējādi pārkāpējam nebūs izdevīgi izvairīties no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes vai atstāt notikuma vietu pēc ceļu satiksmes negadījuma.

Likumprojekts paredz veikt arī cita veida grozījumus, tostarp saistībā ar noziedzīga nodarījuma kaitīgo seku kvalificēšanu.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl