Kampaņā “Pamēģini sabiedrisko!” šoferīšus mudina izmantot sabiedrisko transportu

2 komentāri
Kampaņā “Pamēģini sabiedrisko!” šoferīšus mudina izmantot sabiedrisko transportu
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Lai motivētu iedzīvotājus privāto automobiļu vietā izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus, Autotransporta direkcija un AS “Pasažieru vilciens” sāk informatīvu kampaņu “Pamēģini sabiedrisko!”.

Sabiedriskais transports, jo īpaši no Rīgas centra uz Pierīgu, nereti ir ātrāks, turklāt braucēji arī ceļā pavadīto laiku varētu izmantot racionālāk.

Kampaņas “Pamēģini sabiedrisko!” rīkotāji norāda uz ieguvumiem, ko sniedz sabiedriskā transporta izmantošana reģionālajā satiksmē, – lai no Pierīgas nokļūtu galvaspilsētā uz darbu vai mācībām. Vilcienu un autobusu izmantošana – īpaši rīta un vakara maksimumstundās – var izrādīties krietni ātrāka, lētāka un arī ērtāka nekā privātais auto, jo ir iespējams darīt arī citas lietas, ko nevar apvienot ar spēkrata vadīšanu.

Turklāt šobrīd Latvijā vidējais pasažieru skaits vienā vieglajā automobilī ir no 1,6 līdz 1,9 braucējiem. Tas veido sastrēgumus un liek vairāk laika pavadīt ceļā. Autovadītāji nedēļā pie stūres pavadot no piecām līdz pat desmit stundām.

Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš norāda: “Mēs nereti pukojamies uz tiem, kas sēž priekšā, bet ticiet man, tie, kas sēž jums aiz muguras sastrēgumā, viņi pukojas uz jums. Tāpēc ir šis teiciens, “tu neesi korķī, bet tu pats esi korķis”, tas ir tas, ko mēs gribam aicināt – pamēģiniet sabiedrisko, tas nav, ka mēs ar varu gribam no privātā auto izsēdināt un ielikt sabiedriskajā, bet pamēģiniet, izmantot tās priekšrocības, kādas ir.”

Autotransporta direkcijā norāda, ka sabiedriskais transports ir kļuvis modernāks, trešdaļa starppilsētu autobusu ir jaunāki par pieciem gadiem. Turklāt sabiedriskā transporta nākotnes koncepcija paredz, ka līdz 2030. gadam tieši vilcieniem ir jākļūst par sabiedriskā transporta mugurkaulu. Sagaidāms, ka jaunie elektrovilcieni, kas pa sliedēm sāks kursēt jau pēc diviem gadiem, pasažieru plūsmu palielinās par vairākiem miljoniem. Šobrīd gadā ar vilcienu pārvietojas 18 miljoni cilvēku Latvijā.

AS “Pasažieru vilciens” valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis norāda: “Mūsuprāt, un mēs to redzam arī pēc blakus valstu pieredzes, piemēram, Igaunijā, faktiski pēc jaunu elektrovilcienu sastāvu iegādes pasažieru plūsma būtiski palielinās, līdz pat 50%. Igaunijā šī pieredze arī liecina, ka pēc papildu pieauguma ir nepieciešami vēl jauni vilcieni, lai apmierinātu pasažieru vajadzības.”

Svētdien, atzīmējot Starptautisko dienu bez auto, šoferīši aicināti kaut vai tikai vienu reizi veikt ierasto maršrutu sabiedriskajā transportā un novērtēt tā priekšrocības.