Kā rīkoties, ja redzams, ka policisti neievēro likumu?

6 komentāri
Kā rīkoties, ja redzams, ka policisti neievēro likumu?
Ilustratīvs foto. (Foto: Kaspars Krafts, f64)

Runāšana pa tālruni pie stūres, nogriešanās tam neparedzētā vietā, nepareiza apstāšanās. Minētos un vēl daudzus citus noteikumu pārkāpumus veic ne tikai ierindas autovadītāji, bet arī likumsargi. Taču, kas uzrauga uzraugus un kā rīkoties, redzot, ka likumu pārkāpj policists?

Nogriešanās pa labi, neņemot vērā, ka ceļazīme to aizliedz. Vērīgi autovadītāji ir piefiksējuši ne vienu vien Valsts policijas darbinieku paveiktu satiksmes noteikumu pārkāpumu.

Autovadītāji zina, ka viņus var noķert ceļu policija, taču policistiem no ārējās kontroles nav tik ļoti jābaidās. Iespējams, tāpēc iedzīvotāji bieži vien uzņemas funkciju kontrolēt policistus, LNT uzrunātie autovadītāji rīkotos dažādi.

“Ja viņš ar savu uzvedību uz ceļa rada agresiju, apdraud citus, tad, protams, es malā nestāvēšu, numuru piefiksēšu un paziņošu par to,” norāda autovadītājs Raimonds.

“Ja viņi skatās, lai citi cilvēki nepārkāptu, tad viņiem pašiem pirmajiem nav jāpārkāpj, tas loģiski,” pauž Marks.

“Ja attiecīgajā brīdī man būtu laiks un viņi nesmuki izrīkotos, tad jā,” par savu rīcību šādā situācijā stāsta autovadītāja Anna.

“Redzu, bet neko nedaru, es domāju bezjēdzīgi tur kaut ko darīt, karot,” uzskata autovadītāja Ira.

Runājot pa tālruni pie stūres, autovadītājiem jārēķinās ar sodu, kas pirms neilga laika ievērojami palielināts, tagad naudas sods ir no 25 līdz 100 eiro. Ja redzat policistu runājot pa tālruni autovadīšanas laikā, droši varat ziņot policijai. Policijas pārstāvji TV kameras priekešā par to kā policistiem tiek uzlikts sods par pārkāpumiem runāt nevēlējās, taču rakstiski norādīja, ka ar to nodarbojas Valsts policijas iekšējās drošības birojs.

Ja ir aizdomas, ka policists nav rīkojies profesionāli un godprātīgi, par radušos situāciju var ziņot Valsts policijas Iekšējās kontroles birojam. Iesniegumā jānorāda visa pieejamā informācija (laiks, datums, vieta), tā tiks pārbaudīta. LNT uzrunātie autovadītāji pret policistu pārkāpumiem ir visai iejūtīgi.

Ir cilvēki, kuri cenšas sodīt policistus saviem spēkiem turpat notikuma vietā. Kādai policijas mašīnai, kas nepareizi novietota stāvlaukumā, “BMW” vadītājs ar savu auto apgrūtināja iekļūšanu policijas automašīnas vadītāja pusē. Bet par šī policijas darbinieka nepareizo pagriezienu ziņas nonāca pie vadības, kas solīja pārkāpēju sodīt. Tā var būt, gluži kā skolā, piezīme, rājiens, algas samazināšana, pazemināšana dienestā, pakāpē un, visbeidzot, atbrīvošana no amata.

Diemžēl to, cik daudz policistu ir saņēmuši rājienus vai bargākus sodus, policijas vadība tur noslēpumā. Mēs tikai varam cerēt, ka pārkāpēji tiek sodīti, ja ne visi, tad vismaz lielākā daļa.