Jau mēnesi satiksmes pārkāpumu soda nomaksu vairs nevar atlikt uz gadu

4 komentāri

Apritējis mēnesis, kopš naudas sodus par satiksmes pārkāpumiem vairs nevar maksāt reizi gadā. No jūlija ir spēkā norma, kas paredz, ka satiksmes pārkāpumu neapmaksātie naudas sodi pie tiesu izpildītāja nonāks jau pēc mēneša. Tas nozīmē, ka šajās dienās pie tiesu izpildītājiem nonāks pirmās lietas.

Nepareiza apstāšanās, agresīva braukšana vai atļautā ātruma pārsniegšana. Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu apmērs Latvijā gada laikā sniedzas krietni pāri pusmiljonam protokolu, vairums no tiem pārkāpējam paredz naudas sodu.

“Ja tu gada laikā nesamaksā, tad jau stājas spēkā liegums vispār vadīt transporta līdzekli.” Tieslietu ministrijas (TM) administratīvās atbildības politikas nodaļas vadītāja Jolanta Laura norāda, ka līdz šim par soda nenomaksāšanu dažādi liegumi stājās spēkā vien pēc gada. Tas daudzus pārkāpējus motivēja par sodu nomaksu atcerēties, tikai veicot automašīnas ikgadējo tehnisko apskati.

“Cilvēkam arī ērti, viņš beidzot atceras, ka viņam kaut kāds sods nesamaksāts. Viņš samaksā, iziet tehnisko apskati un visi laimīgi, bet tas, ka no juridiskā viedokļa nav skaisti un pareizi, tas ir fakts.”

Iespēja ilgstoši novilcināt soda naudas nomaksu neatbilst Satversmē noteiktam vienlīdzības principam, norāda ministrijas pārstāve. Administratīvie sodi ierasti jādzēš 30 dienu laikā, bet sodi par satiksmes pārkāpumiem bija nez kāpēc priviliģētā situācijā.

“Mēs arī patiesībā gatavojāmies, ka varbūt kāds gudrs cilvēks iesniegs Satversmes tiesā lietu,” saka TM administratīvās atbildības politikas nodaļas vadītāja.

Tomēr par šo nevienlīdzību tiesā neviens nebija vērsies. Tagad tas jau ir par vēlu, jo 1. jūlijā stājās spēkā jaunais Administratīvās atbildības likums.

Ir pagājis nedaudz vairāk par mēnesi, kopš stājusies spēkā jaunā sodu nomaksas kārtība. Tas nozīmē, ka jau tuvākajā laikā satiksmes noteikumu pārkāpēji saņems jaunās kvītis ar saīsināto sodu apmaksas termiņu.

Tas, cik daudz cilvēku sodus nomaksā brīvprātīgi un cik daudzus nākas gūt piespiedu kārtā, nav apkopots. Taču paredzams, ka izmaiņu dēļ varētu pieaugt aizmāršības radīti kavējumi, arī pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, pieaug nenomaksātu sodu skaits.

“No lēmuma pieņemšanas dienas personai ir mēnesis, kurā labprātīgi var segt šo naudas sodu.” Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (LZTIP) vadītājas vietnieks Andris Spore norāda, ka, vēl pirms tiks iesaistīti viņa kolēģi, cilvēks saņems atgādinājumu.

“Personai tiek sūtīts atgādinājums ne vēlāk kā trīs darba dienas pirms termiņa beigām un jānomaksā viss sods. Pretējā gadījumā šī lieta tiks nosūtīta zvērinātam tiesu izpildītājam,” teic LZTIP vadītājas vietnieks.

Tiesu izpildītāju padomes pārstāvis norāda, ka daudzi autovadītāji Latvijā ir tikai auto turētāji, jo īpašnieki ir līzinga kompānijas. Tādās reizēs transporta līdzeklim liegumu neliks, tiesu izpildītāji vērsīsies pie kredītiestādes vai auto turētāja darba vietā ar rīkojumu par naudas soda ieturēšanu. Jāatceras, ka iekavēts sods būs lielāks, jo tiks uzrēķināta arī tiesu izpildītāja atlīdzība.