Būtiski pieaudzis dzīvnieku izraisīto avāriju skaits

2 komentāri

Pēdējā laikā arvien vairāk dzirdam par gadījumiem, kad meža dzīvnieki, izskrienot priekšā automašīnām, izraisa avārijas.

Labākajā gadījumā autovadītājs tiek sveikā cauri ar sasistu automašīnu, bet sliktākajā – avārijās cieš paši autovadītāji vai pasažieri. Kāda ir jaunākā statistika un ar ko autovadītājiem jārēķinās, sevišķi šajā – saulgriežu mēnesī, zina stāstīt LNT Ziņu korespondente Ieva Vārna.

Meža zvēri autovadītājus pārsteidz nesagatavoti un lielākajā daļā gadījumu no sadursmes izvairīties nav iespējams. Visbiežāk tas notiek agrās rīta, vēlās vakara vai nakts stundās. Turklāt tieši ŠIS ir bīstamākais laika periods gadā, kad dzīvnieki migrē visaktīvāk.

Jūnijs ir laiks, kad meža dzīvnieki pārvietojas visaktīvāk. Mednieki zina stāstīt, ka šis ir laiks, kad mātītēm dzimst jauni mazuļi un iepriekšējā gada bērni tiek pamesti. Viņi ir apjukuši, meklē jaunus barus, aktīvāk pārvietojās un līdz ar to arvien biežāk izraisa ceļu satiksmes negadījumus.

To, ka maijs un jūnijs ir pīķa mēneši apliecina arī apdrošinātāju rīcībā esošā informācija.

Kristaps Liecinieks
“Balta”, Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs

Diemžēl mēs redzam tendenci, ka šis negadījumu skaits pieaug, pieaug aptuveni par 10%. Mums ir pieteikti 119 gadījumi, kur ir notikusi sadursme ar meža dzīvnieku. Jāsaka, ka tas laikam ir skaidrojams ar to, ka maijā dzīvnieki ir pamodušies, arī uz ceļiem notiek intensīvāka kustība, kā arī šīs te sadursmes notiek vairāk.

Šī gada pirmajos piecos mēnešos reģistrētas jau 226 avārijas, kuras izraisījuši meža zvēri. Pērn šajā pat laika posmā konstatēti par 82 gadījumiem mazāk. Policijā gan atklāj, ka šie ir gadījumi, kad autovadītāji ir ziņojuši par negadījumu. Daudzi tā arī netiek fiksēti, jo cilvēki joprojām nezina, kā rīkoties šādās situācijās

Andris Locs
Valsts policijas Satiksmes uzraudzības biroja priekšnieka vietnieks

Tās personas, kas konstatē dzīvnieku, arī negadījuma gadījumā konstatē, ka ir kāds dzīvnieks kritis, tad jāpaziņo attiecīgajam meža dienestam. Protams, ka ne vienmēr to ir iespējams izdarīt, jo numurus cilvēks nezina. Tātad primārais cilvēks informē policiju. Informē, ka tāds gadījums noticis un tālāk rīkojas pēc policijas norādījumiem.

Visbiežāk sadursmes notiek ar lielajiem meža zvēriem, galvenokārt stirnām. Latvijas mednieku asociācijā LNT ziņām atklāj, ka šie dzīvnieki arī ir neprognozējamākie.

Haralds Barviks
Latvijas mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs

Bīstamākie ir mūsu lielie dzīvnieki – tas ir alnis, tas ir staltbriedis, bet par prognozējamību es teiktu, ka neviens no viņiem nav prognozējams. Tāpēc, ka parasti viņi parādās ļoti ātri, ļoti strauji – cilvēki bieži vien pamana, nu varbūt arī nepareizi reaģē – jo, ja dzīvnieks stāv ar galvu pret ceļu – tad arī viņš ies šajā virzienā, nu tad mēs ceram nosprukt viņam garām, bet nu bieži vien tas beidzās diezgan bēdīgi abām pusēm.

Sadursmes ar meža zvēriem aktualizējušas jautājumu par tehniskajiem risinājumiem, kuri varētu pasargāt no šādiem negadījumiem. Valstis ar attīstītu ekonomiku, cenšoties pasargāt autovadītājus no dzīvniekiem un otrādi, gar ceļiem būvē īpašas inženiertehniskas būves, kas sastāv no žoga, dzīvnieku pārejām, tuneļiem, tramplīniem un citiem tehniskiem risinājumiem. Latvijas situācijā ceļu tīkla pārvaldīšanai šādu līdzekļu nav un uzbūvējot tikai žogu var rasties citas problēmas – tie var bloķēt dzīvnieku migrācijas takas, kas savukārt var ietekmēt dabas līdzsvaru.

Māris Zaļaiskalns
VAS “Latvijas Valsts ceļi” Satiksmes organizācijas pārvaldes direktors”

To, kā pareizi risināt – to jau es domāju mēs visi, jūs arī esiet bijusi Vācijā, kādā veidā tā infrastruktūra tiek taisīta. Tie ir ļoti lieli ieguldījumi. Vācijā viņi būvē arī tiltus dzīvniekiem, kurus apstāda ar mežu, krūmiem un tie nav 15 metri, tie ir 50 metri, jo pa šauru tiltiņu tie meža dzīvnieki neies. Mums Latvijā vispār par ko tādu nav ko domāt.

Uzturot autoceļus ierobežota finansējuma apstākļos, Latvijas valsts ceļi, izvērtējot prioritātes. Prioritāri tiek nodrošināta gājēju un velosipēdistu ceļu izbūve, jo atbilstoši Ceļu satiksmes negadījumu statistikai pēdējo piecu gadu laikā – uz Latvijas autoceļiem gājuši bojā 916 cilvēki, no tiem 324 gājēji un 63 velosipēdisti. Savukārt sadursmēs ar dzīvnieku gājuši bojā pieci autovadītāji.

Tam nepiekrīt mednieku asociācija, kas uzskata, ka arī ar nelielām investīcijām – uzstādot vairāk ceļa zīmes, kuras brīdinātu autovadītājus par bīstamajiem ceļa posmiem, varētu šo negadījumu skaitu samazināt.

Haralds Barviks
LATMA

Tās pārejas vietas ir zināmas, saskaņojot ar valsts meža dienestu un Latvijas valsts ceļiem – nu viņi varētu izvietot tomēr brīdinājuma zīmes, bet ne ar mērķi, lai vadītājs kļūtu par grēkāzi, bet tieši ar tādu mērķi, lai vadītājs tiktu brīdināts, ka šai vietā reāli ir draudi, ka šie savvaļas dzīvnieki varētu vairāk arī būt uz tā ceļa.

Dzīvnieku žogi Latvijā ir uzstādīti uz Tallinas šosejas, Saulkrastu apvedceļa posmā, atsevišķās vietās uz Bauskas šosejas un visā garumā uz autoceļa Tīnuži – Koknese. Latvijas gadījumā risinājuma šīs problēmas izskaušanai nav – cik garš, tik plats, problēma aktuāla, autovadītāji un dzīvnieki apdraudēti, bet valstij nav nepieciešamā finansējuma, lai izveidotu infrastruktūru, kas to atrisinātu.

TOP komentāri

 • imants
  0 0 0

  imants

  Nevajag apzagt autovadītājus, tas ir, viņu iemaksāto naudu novirzīt ceļu infrastruktūrai, un tikai tai, tad arī problēmu nebūs:))
 • viesturs
  0 0 0

  viesturs

  kopš tumsā braucu ap 80, vienmēr var laicīgi pamanīt un sabremzēties, turklāt manā nakts maršrutā ir pāris vietas, nē 3 vietas, kur jāuzmanās īpaši, dienā arī ar tiem 90+ redzamības pietiek, lai laicīgi pamanītu mežazvēru..

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl