Ielās redzamie dārgie un luksusa klases auto ir valsts apkrāpšanas rezultāts, norāda VID

8 komentāri
Ielās redzamie dārgie un luksusa klases auto ir valsts apkrāpšanas rezultāts, norāda VID
Foto: F64

Pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanas shēmām auto tirgū šogad tiks likti pamatīgi šķēršļi, – vismaz tā cer Finanšu policija un Valsts ieņēmumu dienests. Spēkā stājies likums, kas valstij dos tiesības kontrolēt pircējus jau automašīnas reģistrācijas procesā.

Ielās redzamie tik daudzie ļoti dārgie un luksus klases auto ir ēnu ekonomikas un valsts apkrāpšanas rezultāts, – vērtē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Nolūkā nemaksāt pievienotās vērtības nodokli, ekskluzīvie auto tiek pirkti uz uzņēmumu vārda. Daudzkārt tie ir fiktīvi izveidoti uzņēmumi, bet pircēji – lielākoties ar nelegālas izcelsmes naudu.

“Ir uzņēmumi, kas ar viena eiro pamatkapitālu iegādājas dārgas mašīnas, pēc to realizē kādam citam komersantam un attiecīgi rada būtiskus zaudējumus budžetam PVN apmērā,” teic VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa Ādmine.

Tagad, līdz ar izmaiņām Ceļu satiksmes likumā, Valsts ieņēmumu dienestam būs iespējas to visu apturēt un auto – pat konfiscēt. Līdzko Latvijā ievesto mašīnu reģistrēs CSDD, tam uzliks 15 dienu liegumu. Šajā laikā VID veiks tematiskās pārbaudes vai auditus dārgo auto pērkošajos uzņēmumos.

“Mēs vērtēsim viņu maksātspēju, vērtēsim, kādi naudas līdzekļi ir šī komersanta rīcībā, vai konkrētais komersants ir bijis spējīgs iegādāties transporta līdzekli,” norāda VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa Ādmine.

Tāpat tagad ir iespēja likt šķēršļus pievienotās vērtības nodokļu izkrāpšanas shēmām, kad automašīnas  vairākkārt tiek apzināti ievestas un izvestas no Latvijas. Ievedot Latvijā, netiek samaksāts PVN, bet katru reizi izvedot auto ārā, no valsts tiek pieprasīts, faktiski izkrāpts PVN. Latvijas auto asociācija aplēsusi – PVN karuseļos Latvija zaudē 70 miljonus eiro katru gadu.

”Tur ir daži rekordisti, kas pat 17 reizes ir pārreģistrējuši mašīnas pāri valstu robežām no Latvijas uz ārpusi, turpu atpakaļ, turpu atpakaļ. Tas nozīmē, ka uz vienu mašīnu tiek izrāpts nevis vienu reizi, bet neskaitāmas reizes PVN. Nauda aiziet konkrētiem grupējumiem. Tas jau ir daudz kriminālāk nekā nenomaksāts PVN,” saka Latvijas auto asociācijas vadītājs Andris Kulbergs.

VID skaidro – viņi būs spējīgi 15 dienu laikā pietiekami pārbaudīt dārgo auto darījumu aizdomīgumu. Vajadzības gadījumā auto liegums tiks pagarināts. Tikmēr uzņēmējus pārstāvošā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera uzsver – godīgiem uzņēmumiem, iegādājoties auto biznesa vajadzībām, jaunais likums ar auto liegumu 15 dienas neradīšot būtiskas problēmas. Galvenais esot – lai VID nepārspīlē.

“Te ir svarīgi mums atrast veselīgu balansu starp efektīvu cīņu pret ēnu ekonomiku un noziedzību, un lai paralēli neuzaudzē milzīgu un neadekvātu administratīvo slogu parastam un normālam uzņēmējam. Es ceru, ka ar šīm normām tas būs izdevies,” teic Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš.

Taču auto asociācija vērtē – diemžēl jaunās izmaiņas likumā neatrisinās plašās krāpniecības shēmas parastajos auto plačos un auto sludinājumos internetā. Privātpersonām pērkot lietotās mašīnas, to īpašnieki tiek uzrādītas juridiskās personas ārzemēs un tamdēļ netiek nomaksāts PVN.

”Tā ir traģiskākā lieta, kas pēdējā laikā šajā segmentā notiek, un tas aptver jau 60 līdz 70% no tirgus no jauna ievestajām Latvijā. Rezultātā netiek nomaksāts PVN par šīm mašīnām, un tādā veidā tiek apkrāpta valsts un citi komersanti – konkurenti. Tā peļņa rodas, nevis no auto tirgošanas, bet PVN shēmas krāpniecību,” norāda Latvijas auto asociācija.

Valsts ieņēmumu dienests šobrīd vēl ir bezspēcīgs tik plašai PVN nemaksāšanas praksei, jo kamēr auto atrodas plačos, tie netiek piereģistrēti CSDD. Taču arī šajā jomā shēmotājus nākotnē varētu ierobežot, jo ēnu ekonomikas apkarošana auto tirdzniecība ir valdības viena no šā gada prioritātēm.

8 komentāri