Iedzīvotāji noraizējušies: motobraucēji mežos izposta vēsturiskas vietas

2 komentāri

Motobraucēji pamatīgi izpostījuši Latvijas tapšanai svarīgas vēsturiskas vietas – teritorijas, kur notikušas Ziemassvētku kaujas. Motociklu atstātas vagas ir redzamas Olainē, Babītē, Garkalnē un Ziemassvētku kauju muzeja teritorijā.

Tagad arī pašu motobraucēju apvienību vadītāji pauž neapmierinātību par savas “cunftes” pārstāvju darbībām un jau otrdien ir ieplānojuši tikšanos ar mežu apsaimniekotājiem.

Viena no Latvijas tautas svētākajām vietām, kas nozīmīga arī Eiropas mērogā, ir Pirmā pasaules kara brāļu kapi. Šeit apbedīti gan latviešu, gan arī citu tautību kareivji, kuri šajos priežu mežos sīvās kaujās zaudēja dzīvību.

Kāds aculiecinieks uzfilmējis motobraucējus, kuri izklaides nolūkā ir gatavi upurēt ne tikai piemiņas vietas, bet arī meža ekosistēmu. Šajā vietā uzskatāmi var redzēt, ko var izdarīt motocikli, braukājot pa vienu un to pašu vietu ilgāku laiku – meža segumā ir gluži kā rēta izveidojusies, kuras malas ir pat augstākas par manu galvu.

Izbraukātā kāpa ir neatgriezeniski bojāta, virsotnē esošo koku saknes ir pārrautas, un stiprāka vēja un lietus ietekmē priedes izgāzīsies.

Vietējā iedzīvotāja, kura nevēlējās atklāt savu seju, norāda, ka motobraucēju pulks arvien pieņemas apmērā: “Nu bija jau līdz trakumam – nakti, dienu jau sāka galīgi daudz bija, visu laiku braukā.”

“Tur tādas vagas man pāri pa galvu  – vairāk brīvdienās braukā,” saka Antoņina, kura dzīvo šajā apkārtnē. Vietējie iedzīvotāji novērojuši, ka “motohuligāni” biežāk sastopami nedēļas nogalēs.

“Faktiski var redzēt, ka no tādas dabīgas vides te maz kas palicis.” ”Rīgas mežu” valdes loceklis Edgars Vaikulis norāda, ka nodarītie postījumi daudzviet ir neatgriezeniski. Ne tik vien motocikli traucas pār kareivju kauliem, bet arī ilgos gados tapušais meža segums vairs neatjaunosies.

“Vai daba spēs pati šīs rētas aizdziedēt? Vairākās vietas ir tādas, kur vairs ne, tur jāpiesaista speciālisti, lai atjaunotu dabīgo meža virskārtu,” teic ”Rīgas mežu” valdes loceklis.

Šajā otrdienā iespējams tiks panākts kāds risinājums sasāpējušajai problēmai. Motobraucēju klubu pārstāvji ir izrādījuši interesi tikties ar “Rīgas mežu” un Latvijas Valsts mežu pārstāvjiem, lai rastu risinājumu. Latvijas Valsts mežiem esot piedāvājums atvēlēt kādu konkrētu meža teritoriju motobraucēju izklaidēm. Iespējams, šis kompromiss sniegs pozitīvu rezultātu.