Garnadži sākuši iekārot automašīnas, kuras iepriekš nezaga

3 komentāri

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, Latvijā par trešdaļu samazinājies auto zādzību skaits. Tam iemesli ir vairāki – spēkratu marķēšana, papildu aprīkojums pret zādzībām un arī policijas darbs.

Rīgas reģionā pērn aizturēti vairāki grupējumi, kas specializējās automobiļu zādzībās. Taču garnadži sākuši iekārot arī mašīnas, kuras iepriekš nezaga.

“Es nekad nevarētu iedomāties, ka manu modeli nozags. Tādu mazu mašīnīti… pie mājas,” stāsta jaunā māmiņa Oļesja, kurai novembra sākumā nozagta “Toyota Yaris” markas automašīna.

Vēlāk viņai policijā atļāva apskatīties video ierakstu, kur labi var redzēt, kā Oļesjas auto tiek aizbraukts nezināmā virzienā, un pagaidām tas nav atrasts.

Pēdējo divu mēnešu laikā Rīgā un tās apkaimē nozagtas vairākas automašīnas, par kurām to īpašnieki agrāk varēja justies droši un nebaidīties no to nozagšanas.

Autozagļi vēlā rudenī un ziemā aizdzinuši aptuveni 10 “Toyota Yaris” un “Toyota Prius” ar hibrīddzinējiem. Valsts policijā skaidro, ka šādas zagšanas, iespējams, ir saistīts ar atsevišķu autoservisu interesi par konkrētām rezerves daļām.

“Un šis negodīgais uzņēmējs grib nopelnīt uz tā remonta pēc iespējas vairāk naudas, tad pasūta autozagļiem tieši šo mašīnu. Iegādājoties par ceturtdaļu cenas no tirgus vērtības, viņš to salabo un gūst peļņu,” skaidro Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Māris Priednieks.

Bet labā ziņa ir tā, ka pērn par trešdaļu salīdzinājumā ar 2018. gadu samazinājies auto zādzību skaits. Ja pagājušajā gadā tika nozagtas 525 automašīnas, tad pirms 10 gadiem to skaits bija divas reizes lielāks. Samazinājums tika panākts, jo pēdējo divu gadu laikā aizturēti vairāki autozagļu grupējumi, kā arī tika un tiek veikts preventīvais darbs ar automašīnu īpašniekiem.

“Mašīnas jāaprīko ar papildu signalizācijām, auto, kas aprīkotas ar “Keyless Go” sistēmu, vērīgi jāattiecas pret šīm atslēgām, kuras, kā mēs zinām, tiek skenētas,” bilst Priednieks.

Zagļu vidū visiecienītākās automašīnu markas ir “BMW”, “Volkswagen”, “Audi”, “Toyota” un “Mercedes”. Bet visbiežāk zagtie auto modeļi ir – “BMW” 5. sērija, “Volkswagen Passat”, “Volkswagen Golf”, “Audi 80” un “BMW” 3. sērija.

Pirms 10 gadiem Latvijā zagtās automašīnas gāja pārsvarā tikai Austrumu virzienā, tagad šī tendence ir mainījusies.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abašins norāda: “Atrod gan austrumos, bet tikpat labi Spānijā, Zviedrijā un Vācijā, jo Eiropā robežu nav. Ja ir kaut kur pieprasījums, tad šī automašīnas aiziet krustu šķērsu.”

Aptuveni 30% no visiem zagtiem auto ir apdrošināti. Apdrošināta bija arī Oļesjas “Toyota Yaris” mašīna. Tāpēc šobrīd viņa jau ir saņēmusi KASKO atlīdzību un iegādājusies vēl vienu tādu pašu modeli, bet auto tagad jau ir aprīkots ar papildu signalizāciju.

3 komentāri