Komentāri
Eksperts: “Melnā ledus” laikā aizmirstiet par stūres raustīšanu un asām kustībām
Foto: LETA

“Melnā ledus” laikā sēžot pie automašīnas stūres, ir jāaizmirst par straujām kustībām un stūres ”raustīšanu”. Tā vietā jācenšas braukt ”slaidi”. Proti, ātrums jāuzņem un jāsamazina ļoti pakāpeniski un vienmērīgi, tāpat bez asām kustībām jābrauc arī pagriezienos, stāsta Drošas braukšanas skolas eksperts Arturs Priednieks.

Vēl pirms sēšanās pie automašīnas stūres laikā, kad var veidoties tā dēvētais “melnais ledus”, šoferim ir jāņem vērā – spēkratam jābūt piemērotām riepām. ”Uzskatu, ka labākas ir tās, kurām ir radzes, nevis tās, kurām ir lameles,” saka A. Priednieks.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Faktiski piemērots braukšanas ātrums un detalizēts rīcības plāns, kā rīkoties, kad auto sāk slīdēt pa “melno ledu”, atkarīgs no katra autovadītāja pieredzes, prasmēm, kā arī spēkrata tehniskā stāvokļa, akcentē eksperts.

Ko darīt, kad automašīna sāk slīdēt?

”Jebkuras piedziņas auto pie izslīdēšanas jāievēro šāds princips – spēkrata riteņiem jābūt vērstiem tajā virzienā, kur gribam nokļūt. Tāpat arī autovadītāja skatam jābūt vērstam turp, kur gribam, lai auto brauc,” stāsta A. Priednieks.

”Ja ir jābremzē, bet automašīna turpina slīdēt, piemēram, priekšā stāvošas automašīnas virzienā, tad nevajag saspringt, bet jāmēģina priekšā esošais šķērslis apbraukt. Šādā situācijā jāturpina spiest bremzi un jāmeklē apbraukšanas ceļš. Savukārt stūrēšanu mēģinām veikt, salīdzinoši maz pagriežot stūri. Jo vairāk sagriezīsim stūri, jo automašīnai būs grūtāk veikt apbraukšanu,” stāsta eksperts.

Vai jābrauc ar ātrumu 30 km/h?

Eksperts akcentē, jo slīdēšana pretī šķērslim tiek laicīgāk saskatīta, jo laicīgāk sākas apbraukšana, un izredzes izvairīties no sadursmes ir lielākas. Tur jāmin, ka “melnā ledus” laikā jāievēro drošs braukšanas ātrums. Taču, jautāts, par to, kādam tad tam būtu jābūt, A. Priednieks konkrētu ciparu nevēlas nosaukt. ”Tas ir atkarīgs no katra autovadītāja prasmēm, pieredzes. Cits brauks ar ātrumu 30–40 km/h, bet cits ar 60 km/h,” viņš norāda. Skaidrs ir tas, ka, izvēloties braukt ar, piemēram, 100 km/h, bremzēšanas ceļš būs krietni garāks.

”Braukšanas pieredze, treniņš. Arī attieksmei jābūt nopietnai. Notikumi uz Latvijas ceļiem rāda, ka nav pietiekami nopietnas attieksmes un izpratnes, ka automašīna faktiski var būt bīstama,” norāda A. Priednieks.

Kad var rasties “melnais ledus”?

Melnais ledus pārsvarā rodas laikā, kad temperatūras mērījumu stabiņš atrodas no nulles līdz +3, +5 grādiem pēc Celsija. Tas veidojas ne vien no lietus un peļķēm, bet arī miglas dēļ.

Vieglāk “melno ledu” pamanīt naktī, jo tas var atspīdēt pret automašīnas apgaismojumu. Dienas laikā faktiski jāseko līdzi gaisa temperatūrai.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl