Dzelzceļa vēsture Latvijā: tiek atzīmētas Eiropas kultūras mantojuma dienas

1 komentārs

Šonedēļ tiek atzīmētas tradicionālās Eiropas kultūras mantojuma dienas. Šogad tās ir veltītas transportam. Ar transportu un pārvietošanos saistītajā kultūras mantojumā savijas tehniskā izcilība un radošums.

2021. gads ir pasludināts par Eiropas dzelzceļa gadu, tāpēc Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros īpašs akcents tiek likts uz dzelzceļa vēsturi un tā lomu progresīvu tehnoloģiju izstrādē. Tas arī maina apkārtējo vidi, jo ap dzelzceļu tiek būvētas stacijas, viadukti, tilti, dzelzceļnieku māju kolonijas. To visu var uzzināt Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja organizētajos industriālajos pārgājienos Rīgā un Jelgavā.

“Ir jārēķinās, ka tas tiešām būs pārgājiens, ar vairāku kilometru garu maršrutu. Rīgā tas būs apmēram līdz 10 kilometriem, Jelgavā – līdz septiņiem kilometriem. Dzelzceļa muzeja speciālista vadībā cilvēkiem būs iespēja uzzināt, kā dzelzceļš daudzkārt ir mainījis pilsētvidi gan Jelgavas pilsētā, gan arī tepat Rīgā, tuvajā Pārdaugavā,” teic Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja vecākā krājuma glabātāja Inese Rezgoriņa.

Pārgājienos var piedalīties bērni no 10 gadu vecuma. Covid-19 pases nav nepieciešamas, bet maskas gan. Visi interesenti arī aicināti piedalīties Dzelzceļa mantojuma forumā, kas norisināsies piektdien Lūznavas muižā. Tā galvenais fokuss – kā dzelzceļa objekti var veicināt tūrisma attīstību. Forumā ar savu pieredzi dalīsies Airītes un Ērgļu stacijas saimnieki, Ventspils piejūras muzeja mazā bānīša attīstītāji.

Svētkiem ir sagatavojies arī viens no populārākajiem muzeja eksponātiem – elektrovilciens, kas ir būvēts tepat, Rīgā. Plānots, ka šīs nedēļas beigās tas arī būs pieejams apskatei.

Šos elektrovilcienus Rīgā būvēja no 1962. līdz 1984. gadam. Tāpēc visi uzraksti tajos ir krievu valodā. Kopumā Eiropas mantojuma dienu laikā var apskatīt vairāk nekā 80 objektu, kurus vieno transporta temats: sākot ar ceļiem, tiltiem, kanāliem un dzelzceļa stacijām un beidzot ar lidlaukiem,  bākām un  spēkratu kolekcijām.

“Mēs patiešām redzējām, kad izsludinājām pieteikšanos, gan kultūras mantojuma vietām, gan sabiedrībai kopumā ļoti interesē ar transportu saistītais mantojums, jo tas ir industriālais mantojums. Latvija patiešām ir viena no tādām valstīm, kur it dažādi transporta ceļi ir gājuši pāri. Tāpēc mums tas mantojums ir bagāts, bet varbūt ne tik ļoti apzināts, tāpēc mantojuma dienā vēlamies to akcentēt. Lai sabiedrība vairāk uzzina par šo mūsu vēstures daļu,” pauž Eiropas kultūras mantojuma dienu nacionālā koordinatore Anna Anita Cīrule.

Objektu saraksts ir pieejamas Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes mājaslapā. Ņemot vērā epidemioloģiskos ierobežojumus, dalībai daļā no tiem ir jāreģistrējas iepriekš.

1 komentārs