Drošības josta nav neērts aksesuārs! Policija pievērš pastiprinātu uzmanību pārkāpējiem

0 Komentāru
Drošības josta nav neērts aksesuārs! Policija pievērš pastiprinātu uzmanību pārkāpējiem
FOTO: LETA

Pagājušajā nedēļā visas Eiropas ceļu policijas tīkla (TISPOL) dalībvalstis, tostarp Latvija, veica pastiprinātu autovadītāju kontroli, lai uzraudzītu, vai šoferi un viņu pasažieri lieto drošības jostas – nedēļas laikā izrakstīti 919 protokoli.

Laikā no 7. līdz 13. septembrim ceļu policija visā Eiropā īpaši pievērsa uzmanību tam, vai šoferi un viņu pasažieri ir piesprādzējušies ar drošības jostām. Šādas pārbaudes visu nedēļu norisinājās visās TISPOL dalībvalstīs.

Kopā septiņu dienu laikā policisti sastādījuši 919 protokolus par drošības jostu nelietošanu. Tomēr jāpiebilst, ka policija šim pārkāpumam pievērš uzmanību arī ikdienā, nevis tikai īpašās nedēļās, piemēram, pirmajā septembra nedēļa likuma sargi par šādu pārkāpumu bija sastādījuši 506 protokolus, bet nedēļā no 24.–30. augustam tika izrakstīti 536 protokoli.

Šogad kopā policisti konstatējuši jau vairāk nekā 21 tūkstoti gadījumu, kad autovadītāji vai viņu pasažieri riskējuši un braukuši nepiesprādzējušies, tas nozīmē, ka ik dienu vidēji tiek pieķerti 75 cilvēki, kas automašīnā nav lietojuši drošības jostas.

Vidzemē piesprādzējas vien katrs piektais. 164 gadījumos drošības jostas nelietoja transportlīdzekļu vadītāji, 31 gadījumā pasažieri un vienā gadījumā konstatējām, ka bērns netiek pārvadāts savam vecumam atbilstošā bērnu sēdeklī.

Visvieglprātīgākā attieksme pret drošību autovadītājiem Cēsu apkārtnē, kur no 101 pārbaudīta transportlīdzekļa 65 gadījumos drošības jostas nav lietojuši vadītāji un 11 gadījumos pasažieri.

Tāda pat situācija Alūksnes pusē, kur no 31 pārbaudīta transportlīdzekļa, administratīvo sodu saņēmuši 28 vadītāji, kas, vadot transportlīdzekli, nelietoja drošības jostas, sodīti arī 4 pasažieri.

Visvairāk pārbaudīto transportlīdzekļu, kopā 483, Limbažu pusē. Pozitīvais faktors, ka no šā skaita nepiesprādzējušies vien 15 transportlīdzekļu vadītāji un 4 pasažieri. Pozitīvāka aina arī Valmieras pusē, kur no 256 pārbaudītiem transportlīdzekļiem drošības jostas nebija lietojuši 15 vadītāji un 2 pasažieri.

Vadītāji nelabprāt sprādzējas arī Gulbenē un Madonā. Gulbenē pārbaudīti 69 transportlīdzekļi un konstatēts, ka 21 gadījumā nav piesprādzējies transportlīdzekļa vadītājs un 4 pasažieri, savukārt Madonā pārbaudīti 117 transportlīdzekļi un administratīvo sodu par drošības normu neievērošanu saņēmuši 22 vadītāji un 7 pasažieri. Madonā konstatēts arī viens gadījums, kad tikusi apdraudēta kāda maza pasažiera drošība un bērns pārvadāts bez vecumam atbilstoša bērna sēdeklīša.

Spriežot pēc statistikas datiem, visapzinīgākie cilvēki dzīvo Valkas pusē, jo tur no 26 pārbaudītiem transportlīdzekļiem konstatēts tikai viens gadījums, kad drošības jostu nav lietojis transportlīdzekļa vadītājs.

Drošības josta nav neērts aksesuārs, tā ir obligāta! Bieži vien nav nepieciešama nopietna sadursme, lai straujas bremzēšanas vai pat nelielas sadursmes rezultātā, piemēram, nepiesprādzējies pasažieris, ar savu ķermeni savainotu citus automašīnā esošos. Taču piesprādzējoties, drošības josta šādā situācijā ķermeni nofiksē un notur sēdeklī.

0 Komentāru