Degvielas cenas pieaug un lēnām tuvojas pirmskrīzes līmenim

Komentāri

Ņemot vērā naftas cenu kāpumu, arī degvielas cenas varētu vēl augt, taču tām vairs nevajadzētu sasniegt rekordlīmeni, atsaucoties uz ekspertu teikto, ceturtdien vēstīja LNT Ziņas.

Pērnā gada beigās degvielas mazumtirdzniecības cenas sasniedza zemāko līmeni pēdējo divu gadu laikā. Gada pirmajos mēnešos, iebraucot benzīntankā, par litru degvielas bija jāmaksā aptuveni viens eiro. Tomēr tagad degviela benzīntankos atkal kļūst dārgāka.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Cenas benzīntankos ir tieši atkarīgas no naftas cenām pasaules biržās, un pēdējos mēnešos tās atkal sākušas palielināties. Pirms gada naftas cenas bija virs 100 dolāriem par barelu un 95.markas benzīns degvielas uzpildes stacijās maksāja 1,40 eiro. Šī gada sākumā tika fiksēts naftas cenu zemākais punkts, kas bija pat zem 50 ASV dolāriem par barelu, bet benzīns maksāja ap eiro litrā.

Bankas Citadele ekonomikas eksperts Zigurds Vaikulis uzskata, ka pašreizējās cenas uzpildes stacijās ir pamatotas, jo naftas cenas atgūstas un arī naftas produktu cenas kāpj, īpaši benzīnam.

Kopumā Eiropa biržās benzīna vairumtirdzniecības cenas pēdējo trīs mēnešu laikā pieaugušas par aptuveni 40%. Degvielas tirgotāju prognozes par mazumtirdzniecības cenām ir piesardzīgas. ”Cenas aug gan naftai, gan naftas produktiem, tā kā tendence no pašiem zemākajiem līmeņiem pamazām sadārdzinās. Vai tas paliks vēl dārgāk vai paliks šajos līmeņos, diemžēl neviens pateikt nevar,” komentē Latvijas degvielas tirgotāju asociācijas priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns.

Ekonomists Vaikulis gan prognozē, ka naftas cenas pie esošā cenu līmeņa – 70 dolāriem par barelu – varētu arī nostabilizēties.

”Ko tas nozīmē 95.markas benzīna izteiksmē? Visdrīzāk augs līdz 1,25 eiro, augstāk nevajadzētu iet, tur stabilizēsies un tad jau mēs varētu redzēt, kādas būs svārstības. Bet šis naftas cenu kāpums sāk sevi izsmelt,” komentēja Vaikulis.

Eksperti skaidro, ka degvielas cena vēl varētu augt, taču tai vairs nevajadzētu sasniegt 1,40 eiro par 95.markas benzīnu. Savukārt, ja Irāna sāks naftas eksportu, cena varētu nedaudz sarukt.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl