Daļu valsts nozīmes ceļu varētu nodot pašvaldību pārziņā

Pievienot komentāru

Latvijas pašvaldības noraizējušās – nākamgad beidzoties Eiropas fondu finansējumam, ceļu stāvoklis strauji pasliktināsies, apgrūtinot daudzu reģionu iedzīvotāju ikdienu.

Otrdien, 5. martā, Latvijas lielāko pilsētu vadītāji, tiekoties ar satiksmes ministru, sprieda, vai daļu valsts nozīmes ceļu varētu nodot pašvaldību pārziņā, tas ļautu ātrāk un efektīvāk tos apsaimniekot.

Satiksmes ministrijā jau kādu laiku apspriesta iecere daļu valsts nozīmes ceļu, pa kuriem ikdienā pārvietojas novadu iedzīvotāji, nodot vietvaru pārziņā. Iepriekš pašvaldības pret to cēla asas iebildes, jo tas nozīmētu arī papildu izdevumu ceļu uzturēšanai, kuru pašvaldībām nav. Taču nu retorika sākusi mainīties. Tiesa, ar atrunu, – naudai šo ceļu apsaimniekošanai būtu jānāk no valsts maciņa.

“Ir prioritātes – galvenie un reģionālie ceļi, kas mums jāuztur kārtībā. Šodien arī runājām, kuri posmi ir tie kritiskie, kā sadarboties ar pašvaldībām, kā varam, iespējams, mainīt īpašuma attiecības atsevišķiem ceļu posmiem, lai tas būtu izdevīgāk iedzīvotājiem,” norādīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Par konkrētām summām pašvaldību vadītāji ar ministru vēl neesot runājuši, taču novadi būtu gatavi uzņemties vairāk darba, ja tam līdzi nāktu finansējums.

“Jāteic, ka jau šobrīd ik pa laikam ir tā, ka pašvaldība šā kā tā vismaz to sniegu nošķūrē arī valsts īpašumā. Lai arī mēs to nedrīkstētu darīt, bet nu tas ir nepieciešams, īpaši, kur ir skolēnu pārvadājumi, kur mums jānodrošina, lai tas skolēnu buss visur tiktu. Tā kā, neapšaubāmi, ir vietas, kur to būs loģiski darīt,” pauda Reģionālo attīstības centru apvienības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Pašlaik ceļu remonti Latvijā  lielākoties tiek īstenoti Eiropas Savienības (ES) finansējuma dēļ – ik gadu no fondu naudas ceļos nonāk ap 100 miljoniem eiro. Taču jau pēc gada tie vairs nebūs pieejami. Kur ņemt finansējumu nākotnē, šobrīd nav skaidrs.

“Tiklīdz valsts nolems nefinansēt kultūru, veselību, izglītību, sociālo sfēru, tā visa nauda tiks novirzīta ceļiem,” piebilda Linkaits. Vienlaikus ministrs akcentē, – Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) valdība jau pateikusi, ka tuvāko divu gadu laikā nodokļi celti netiks, tādējādi finansējums ceļiem jāatrod no esošajiem līdzekļiem.