“Cilvēki palaižas vaļībā” – policija atklāj, ka netrafarētie auto ļauj efektīvi cīnīties ar pārkāpējiem

10 komentāri
“Cilvēki palaižas vaļībā” – policija atklāj, ka netrafarētie auto ļauj efektīvi cīnīties ar pārkāpējiem
EDIJS PĀLENS, LETA

Jau divus gadus satiksmes drošību uzmana gandrīz 50 policijas netrafarētās mašīnas, kas ļauj daudz labāk cīnīties pret autovadītājiem, kuri aizraujas ar ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu.

LNT reportāžas laikā kāds šoferis ir pārsniedzis ātrumu par 27 km/h. Sods par šādu pārkāpumu apdzīvotā vietā ir 80 eiro.

Pārbaudot datubāzē, ceļu policisti Romāns Zaicevs un Uldis Jaunalksnis noskaidro, ka šim autovadītājam ir pirmais pārkāpums un viņš var lūgt šo sodu samazināt uz pusi. Nepilnas stundas laikā par būtiskiem ātruma pārkāpumiem šī policijas ekipāža, braucot ar netrafarēto auto, sodīja trīs pārkāpējus.

Kāds “Toyota” vadītājs ”pārcentās” jeb pārsniedzis ātrumu par 29 km/h. Pārbaudot viņa dokumentus, izrādījās, ka arī “tiesības’ šim šoferim ir nederīgas.

Uldis Jaunalksnis ceļu policijā strādā 22 gadus, viņaprāt, netrafarētai automašīnai ir savas priekšrocības: “Sastrēguma stundās tos pašus agresīvos vadītājus. Redzot trafarēto, cilvēki savaldās, jā, cilvēki savaldās, ierobežo sevi nedaudz.”

Visbiežāk ar netrafarēto policijas transportu var pamanīt rupjas kļūdas, kādas pamana ceļu policisti, bet pārkāpējiem šķiet, ka viņu kļūdas uz ceļa redz tikai citi autovadītāji.

“Kas pa telefonu runā, kas drošības jostu aizmirsis uzlikt, tie paši ātrumi, netrafarēto auto nevar redzēt, un tad cilvēki palaižas tādā vaļībā,” saka Uldis Jaunalksnis.

Pērn pārvietojoties ar netrafarētiem auto, reģistrēti 46 500 administratīvo pārkāpumu protokolu, tikmēr trafarēto automašīnu policisti noformējuši 131 500, taču to uz ceļa ir trīs reizes vairāk. Statistika liecina, ka viena netrafarēta automašīna var noķert ātruma pārkāpējus divas reizes efektīvāk. Piemēram, šogad viena netrafarētā vidēji noķērusi piecus ātruma pārkāpējus, bet trafarētā – divus.

“Kliedzošākie ir ļoti daudz noformēti administratīvie pārkāpumu protokoli par ātruma pārsniegšanu, ja ātrums ir pārsniegts virs 50 km/h, kur paredzēta arī tiesību atņemšana un nopietns naudas sods. Tie ir gadījumi, kad ar trafarēto auto ne vienmēr tas izdodas,” norāda Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Arī LNT aptaujātie vadītāji atzinuši, ka netrafarētie policijas auto uzlabo satiksmes drošību. Netrafarētās policijas automašīnas uztur kārtību uz ceļiem. Daudzi, kas pārkāpj ātrumu, īpaši uz Jūrmalas šosejas, tur netrafarēto auto ir ļoti daudz, arī ar šoferiem, kas braucot runā pa telefonu.

Ar laiku pārkāpumu skaitam būtu jākrītas, eksperti uzskata un satiksme, pateicoties arī netrafarētajiem auto, kļūs disciplinētāka.