Autovadītāju tiesības JAU no novembra iegūt būs sarežģītāk un, visticamāk, daudz dārgāk

10 komentāri
Autovadītāju tiesības JAU no novembra iegūt būs sarežģītāk un, visticamāk, daudz dārgāk

Lai uzlabotu drošību uz Latvijas ceļiem, labāk jāapmāca topošie autovadītāji – tā šovasar lēma valdība. Tādēļ no novembra spēkā stāsies jauna, sarežģītāka autovadītāju B kategorijas tiesību iegūšana. Mainīsies arī norēķinu kārtība. Turpmāk braukšanas instruktoriem maksās autoskolas nevis kursanti, un tas raisa bažas, ka tiesību iegūšana izmaksās krietni dārgāk nekā līdz šim.

Jo zinošāki šoferi, jo retāk avārijas

Ik gadu Latvijā B kategorijas jeb vieglo automašīnu vadītāja tiesības iegūst ap 23 tūkstošiem mūsu valsts iedzīvotāji. Apmācības nodrošina ap 200 autoskolu un šis sistēma pēdējos gados nav tikusi reformēta. CSDD sagatavotie uzlabojumi topošo šoferu apmācības paredz teorētisko nodarbību kursus sadalīt moduļos. Tas nozīmē, ka apmācības būs intensīvākas un nebūs iespēja izlaist 10% no mācību vielas, kā tas ir šobrīd. Lai apmācāmais tiktu pielaists pie eksāmena, neapgūtais modulis būs jāatkārto pie citas grupas. Teorijas daļa būs papildināta ar jaunām tēmām.

Juris Teters, CSDD kvalifikācijas daļas direktors:

Piemēram, bīstamību situāciju prognozēšana, risku novērtēšana, savu spēju apzināšana. Mūsuprāt, šie jaunie apmācību priekšmeti, ar kuru palīdzību tiek veidota vadītāju attieksme, tiek arī stāstīts par attiecībām ceļu satiksmē, par dalībnieku uzvedību un uzvedības īpatnībām, ir ļoti būtiski, lai nodrošinātu drošību uz ceļiem.

Savukārt braukšanas nodarbībās kā obligāta prasība tiks ieviesta autovadītāju apmācība braukšanai uz slideniem ceļiem un tumsā. Lai nesanāktu, ka tiesību iegūšana aizņem pusgadu, autoskolām šādi apstākļi būs jānodrošina.

Juris Teters, CSDD kvalifikācijas daļas direktors:

Ja runājam par slidenajiem segumiem, par ledu, tad, protams, cilvēkiem, kas mācās vasaras laikā, šādus apstākļus līdz galam nav iespējams radīt. Tajā pašā laikā autodromos un mācību laukumos, ar ūdens palīdzību ir jācenšas radīt apstākļus, kas samazina saķeri ar ceļa virsmu, lai apmācāmajam būtu skaidrs, kā mainās transportlīdzekļa vadība, kā mainās bremzēšana, šādos apstākļos.

Tāpat tiks palielināts minimālo braukšanas apmācību skaits – B kategorijai no 14 līdz 20 obligātajām braukšanas reizēm. Tas attiecīgi sadārdzinās tiesību iegūšanu.

Iespējams, nāksies pārmaksāt par braukšanas nodarbībām

Autoskolu federācijā gan norāda, ka maksa pieaugs gana strauji vēl kāda iemesla dēļ. Nolemts, ka apmācāmie par braukšanu vairs nenorēķināsies pa tiešo ar instruktoru, bet caur autoskolu. Kas savukārt palielina iespēju, ka instruktoriem vairākas nodarbības nāksies vadīt bez samaksas, tādēļ apmācības tiks vilktas garumā, bet topošie šoferi tikai maksās un maksās.

Ēriks Griģis, Latvijas profesionālo autoskolu federācijas vadītājs:

Staigā ap mašīnu un mācās to automašīnu, mācās pazīt riepas un motoru, staigā apkārt kādas desmit stundas un tad kādas četras stundas sāk mācīties tajā mašīnā iekāpt. Un tad, kad 14 stundas vai 5 stundas, par ko instruktors nav saņēmis naudu no autoskolas, ir pagājušas, nu tad viņš sāk braukt, pa riktīgam mācīt to braukšanu. Tagad iespējams, ka būs grūtības instruktoriem saņemt atalgojumu par visām 20 stundām.

Federācija pārmet CSDD, ka tā uzņēmusies Valsts ieņēmuma dienesta lomu, liekot visiem norēķiniem iet caur autoskolu. Direkcijā gan uz situāciju raugās citādi.

Juris Teters
CSDD kvalifikācijas daļas direktors

Lielākoties mēs saņem sūdzības no cilvēkiem par to, ka šie norēķini notiek ar braukšanas apmācības instruktoriem. Notiek skaidrā naudā, nesaņemot pretī apmaksu apliecinošu dokumentu. Šajā gadījumā mēs tiešām varam runāt par nodokļu nemaksāšanu un par sava veida pelēko ekonomiku.

Pēc CSDD aprēķiniem, pašlaik tiesību iegūšana izmaksā līdz 800 eiro. Pēc jaunās sistēmas, sadārdzinājums varētu būt 10 %. Noteikumi stāsies spēkā ar 1. novembrī, bet, tie, kuri būs līgumu ar autoskolu noslēguši līdz tam, varēs vēl mācīties pēc esošās sistēmas.

Foto

Video

Save

TOP komentāri

 • psc!!!vnk!!!
 • neapmierinātā
  +3 +3 0

  neapmierinātā

  Tā jau par tiesību iegūšana man ievilkās līdz 6 mēnešiem, jo "Mustangs" instruktors tāāā vilka gumiju, ka pēc 30 braukšanas reizēm teica, ka "es neesmu gatava eksāmenam un īdz tam tāls,tāls ceļš ejams". Tad nu nomainīju citu instruktoru un beigās tiesības izmaksāja 1300 eur un krietni daudz vairāk laika nekā biju plānojusi.
 • artis
  +2 +2 0

  artis

  Jēga no tām papildus apmacibam un braukšanam. Tāpat zināms, ka noliekot tiesibas, visi pēc tam brauc kā grib.
  Vai nu uzmanīgi vai agresīvi
  Kautkā jau bizness jāvelk uz priekšu

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl