Autovadītāji turpmāk nevarēs atteikties no pūšanas alkometrā

2 komentāri
Autovadītāji turpmāk nevarēs atteikties no pūšanas alkometrā
EMĪLS DESJATŅIKOVS, F64

Valdība šodien atbalstīja grozījumus normatīvajā regulējumā, kas ļaus policijai daudz operatīvāk konstatēt vai transportlīdzekļa vadītājs pie stūres sēdies alkohola reibumā, līdz ar to autovadītāji turpmāk nevarēs atteikties no pūšanas alkometrā.

Patlaban Ministru kabineta noteikumi paredz, ka gadījumā, ja transportlīdzekļa vadītāja pārbaudi alkohola koncentrācijas noteikšanai izelpotajā gaisā nav iespējams veikt vai transportlīdzekļa vadītājs nepiekrīt pārbaudes veikšanai vai tās rezultātiem, policists pēc iespējas ātrāk nogādā šo personu tuvākajā ārstniecības iestādē, kas nodrošina pārbaudes veikšanu.

IeM norāda, ka policisti praksē nereti saskaras ar problēmu, kad ārstniecības iestādes atsakās transportlīdzekļu vadītājiem veikt pārbaudi par atrašanos alkohola reibumā. Jo īpaši aktuāla šī problēma ir kļuvusi šobrīd, kad valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija, kuras mērķis ir ierobežot Covid-19 izplatību.

Tā rezultātā pastāv risks, ka transportlīdzekļa vadītāji varētu izvairīties no to saukšanas pie administratīvās atbildības tikai tāpēc vien, ka policistiem nav iespējams nodrošināt savlaicīgu medicīniskās pārbaudes veikšanu, tas ir, alkohola koncentrācijas pārbaudes veikšanu transportlīdzekļu vadītāju asinīs vai izelpotajā gaisā.

Lai maksimāli samazinātu to gadījumu skaitu, kad transportlīdzekļu vadītāji tiek nogādāti ārstniecības iestādēs medicīniskās pārbaudes veikšanai, valdība šodien atbalstīja IeM sagatavotos grozījumus Ministru kabineta noteikumos.

Sagatavotie grozījumi pēc būtības paredz saglabāt tikai vienu gadījumu, kad transportlīdzekļu vadītāji būtu obligāti nogādājami ārstniecības iestādē medicīniskās pārbaudes veikšanai, tas ir gadījumā, kad pārbaudi alkohola koncentrācijas noteikšanai izelpotajā gaisā, izmantojot portatīvo mēraparātu, nav iespējams veikt, piemēram, personas faktiskā veselības stāvokļa dēļ.

Jaunais regulējums pēc būtības izslēdz nepieciešamību ik reiz, kad transportlīdzekļa vadītājs nepiekrīt pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai, izmantojot portatīvo mēraparātu, veikšanai vai tās rezultātiem, obligāti nogādāt viņu ārstniecības iestādē medicīniskās pārbaudes veikšanai, nodrošinās soda neizbēgamības principa ievērošanu, kuru patlaban būtiski ietekmē tieši ārstniecības iestāžu nespēja operatīvi veikt šādu medicīnisko pārbaudi.