Autovadītāji-seniori šovasar netipiski bieži izraisa avārijas

2 komentāri
Autovadītāji-seniori šovasar netipiski bieži izraisa avārijas
Foto: Bradley Gordon/Flickr

Slikta redze, vāja dzirde un palēnināts reakcijas ātrums – tieši senioru veselības stāvokli policija min kā vienu no iemesliem faktam, ka šogad autovadītāji vecumā pēc 60 gadiem netipiski bieži izraisījuši autoavārijas un satiksmei bīstamas situācijas. Vai cilvēki gados pie automobiļa stūres uzskatāmi par riska grupu?

Piemēram, autovadītājai Veronikai ir 70 gadu, un pie automašīnas stūres viņa ir katru dienu. Veronika pati savu veselības stāvokli vērtē kā ļoti labu, un tādēļ par satiksmei bīstamu nesauc. “Ārzemju pieredze liecina, ka tur brauc pat līdz 90 gadu vecumam, un es domāju, ka 70 gados vēl ir pilnas tiesības braukt,” smaida Veronika.

Kopumā Latvijā ir izsniegti 780 tūkstoši B kategorijas autovadītāja apliecību. Vecuma grupā pēc 65 gadiem 80 tūkstoši autovadītāju. Statistika liecina, avārijās iesaistīto senioru skaits turpina pieaugt. Veronikai tomēr esot sajuta – viņas vecuma cilvēku izraisītie satiksmes negadījumi veselības problēmu dēļ esot mazāk bīstami nekā gados jaunu vīriešu vēlme izrādīties ar ātrumu.

Veronika Sudare, pie auto stūres 30 gadus:

Vai ir riska grupa 70 gados, tas ir individuāli, jo viss atkarīgs no paša cilvēka veselības stāvokļa. To jau jājūt pašam, vai var braukt vai nē. Es domāju, ka es vēl varu braukt. Vienīgais, ka tās medicīniskās izziņas uz rokas neizdod, tad tev pašam vajag atcerēties, kad jāiet uz to medicīnisko skati.

Taču ne visi seniori atceras, ka jāpārbauda veselība. To apliecina fakts – kad policija sāk pētīt autoavārijās iesaistīto personu dokumentus, atklājas, ka bez obligātās medicīniskās izziņas līdz šā gada jūlija beigām pie stūres sēdušies tūkstoš trīssimt cilvēku vecumā no 60 līdz 99 gadiem. Pērn kopumā – divarpus tūkstoši. Policija norāda uz sakarību starp iespēju nokļūt satiksmes negadījumā un izvairīšanos no medicīniskās pārbaudes.

Andris Locs, Valsts policijas satiksmes uzraudzības priekšnieka vietnieks:

Noteikti esat redzējuši, ka kāds onkulītis ieķēries stūrē, knapi redz ar pieckārtīgām brillēm, gandrīz tā, ka nevar pabraukt. Tad pašam un arī apkārtējiem cilvēkiem ir jāsaprot, ka nevajag to darīt. Ir sabiedriskais transports, un varbūt jau ir vecums, kad jābrauc ar sabiedrisko transportu.

“Mēs sākam piefiksēt gadījumus, kad ir šīs pēkšņās nāves, kad cilvēks izraisa negadījumu tāpēc, ka viņam paliek slikti ar veselību,” norāda A. Locs.

Ceļu Satiksmes drošības direkcijas statistika rāda – aiz 21-30 gadus veciem jauniešiem otra lielākā riska grupa satiksmes drošībai ir vecāka gadagājuma ļaudis.

Autovadītājiem vecumā līdz 60 gadiem, medicīnisko izziņu izsniedz uz 10 gadiem, taču lai turpinātu sēdēt pie stūres arī senioru vecumā, medicīniskā pārbaude jāiziet ik pēc pieciem gadiem. Drošu braukšanu apdraudošās veselības kaites tad parādoties biežāk.

Valsts policija cer, ka vecīšu izraisītie negadījumi nesasniegs ASV līmeni.
Amerikas Savienotajās Valstīs, ja tev jau ir pāri 60, tad apdrošināšana ir trīs vai četras reizes dārgāka tāpat kā jaunajiem vadītājiem. Šajā vecuma grupā viņi izraisa vairāk negadījumu veselības stāvokļa dēļ, fizisko stāvokli un neuzmanību kā tādu.

Tikmēr 70 gadus vecā Veronika par savu veselību nesūdzas un cer, ka vēl ilgi saņems medicīniskās izziņas atļaujai turpināt braukt ar auto. Nespējot iedomāties pārsēsties sabiedriskajā transportā. Lai seniori pēc iespējas ilgāk brauktu savos auto stūres, 70 gadus vecā Veronika citiem senioriem iesaka ņemt spriganuma piemēru no viņas – dejot tautiskās dejas un nodarboties ar fitnesu.