Autovadītāj, vai zināji, ka 1. septembrī pieņemtie likuma grozījumi praksē nemaz nedarbojas?

3 komentāri
Autovadītāj, vai zināji, ka 1. septembrī pieņemtie likuma grozījumi praksē nemaz nedarbojas?
FOTO: LETA

Neizpratni autovadītājiem radījis kopš septembra ieviestais jaunais princips administratīvo sodu jomā, kad, atzīstot pārkāpumu, iespējams maksāt uz pusi mazāku sodu. Izrādās, ka praksē tas īsti nedarbojas, turklāt ir neskaidri principi, pēc kuriem katrs ceļu policists autovadītājam labvēlīgu vai nelabvēlīgu lēmumu pieņem.

Neizprati par jaunajiem administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumiem pauž mūziķis, Valkas kultūras nama direktors un autovadītājs Māris Žigats. Viņš septembra sākumā saņēma sodu par ātruma pārsniegšanu. Tā kā Māris protokolā savu vainu atzina un soda devās nomaksāt 15 dienu laikā, viņš bija pārliecināts, ka saskaņā ar jaunajiem grozījumiem viņam nāksies maksāt tikai pusi soda naudas, tomēr nācies samaksāt pilnu summu.

Foto

Piezvanot uz policiju, Māris Žigats tā arī neguva skaidrību par to, kāpēc viņam nepienācās naudas soda atlaide. Lēmumu par soda apmēru pieņēma ceļu policists notikuma vietā, bet nekādi to nepamatoja.

Vieni no grozījumu autoriem – Tieslietu ministrijas eksperti – norāda, ka administratīvo pārkāpumu grozījumi attiecas ne tikai uz ceļu satiksmes noteikumiem. Ministrijas pārstāve skaidro, ka grozījumu viens no pamata mērķiem ir veicināt pārkāpēja izpratni par nodarījumu un saņemto sodu.

Grozījumu mērķis ir arī veicināt administratīvo lietu atrisināšanu jau 1. instancē un panākt, lai soda izpilde būtu iespējami tuvāk pēc pārkāpuma izdarīšanas. Tomēr Valsts policija jau savā mājaslapā norāda, ka uz ceļu satiksmes pārkāpumiem grozījumi attieksies retos gadījumos.

Vēršam uzmanību, ka, lai arī ir stājušās spēkā izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, ļaujot maksāt pusi naudas soda tiem pārkāpējiem, kuri savu vainu atzīst, tomēr ceļu satiksmes jomā šo normu varēs piemērot vien atsevišķos gadījumos.

Soda atlaide nepienākas, ja par pārkāpumu paredzēts administratīvais arests, vainu apstiprinoši apstākļi un lieta tiek izskatīta bez pārkāpēja klātbūtnes.

Tāpat amatpersonai jāņem vērā pārkāpēja personība, pārkāpuma raksturs un apstākļi. Sabiedriskās politikas centra Providus pētnieks Valts Kalniņš norāda, lai nerastos korupcijas riski, soda atlaides atteikumu amatpersonai būtu katrreiz jāizskaidro.

Grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā stājās spēkā šā gada 1. septembrī. Ik gadu Latvijā tiek piemēroti aptuveni 500 000 administratīvo sodu, uz kuriem attiecas iespējamā 50% atlaides piemērošana.

Video

3 komentāri