Autovadītāj, uzmanies no neapdomīgiem gājējiem!

Komentāri
Autovadītāj, uzmanies no neapdomīgiem gājējiem!
FOTO: LETA

Autovadītāji pie stūres raksta īsziņas un runā pa tālruni, riskējot zaudēt vadību pār automobili. Līdzīgi – gājēji aizraujas sarunā vai iegrimst savās ierīcēs, apdraudot sevi un citus. Vairums negadījumu, kuros vainojami gājēji, notiek rudens un ziemas mēnešos. Šajā laikā autovadītājiem vajadzētu jo īpaši atcerēties, ka jāievēro tā sauktais “ierobežotas uzticības likums”.

Neuzmanība noved pie nelaimes

2013. gada gājēji cieta 478 negadījumos, kas prasīja 35 upurus, no kuriem lielākā daļa bija paši gājēji. Vairumā negadījumu gājēji izgāja braucošu transportlīdzekļu ceļā. Nevērība, aizsapņošanās, telefona saruna vai ierīču izmantošana ir daži no piemēriem tam, kā rezultātā kļūdas pieļauj gājēji. Situācijas izvērtēšanā dzirdei ir tikpat liela nozīme kā redzei, tāpēc gājēji, kas klausās mūziku, ir pakļauti vēl lielākam riskam nekā cilvēki, kas raksta īsziņas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Vadītājiem vienmēr ir tikai daļēji jāuzticas pārējiem ceļa lietotājiem, sevišķi rudenī un ziemā, kad laikapstākļi ir mazāk labvēlīgi. Tumsa iestājas ātrāk, un gājēji ir nevērīgi,” atgādina Zbigņevs Veselis (Zbigniew Weseli), Renault braukšanas skolas direktors.

Domājiet par gājējiem

Lai novērstu negadījumus, kuros iesaistīti nevērīgi gājēji, pirmkārt, ir jāizvērtē notikumu gaita. Ikreiz, kad pamanāt nevērīgu gājēju, kurš nepievērš uzmanību tuvumā esošiem transportlīdzekļiem, uzmanieties un domājiet šā cilvēka vietā. Atcerieties, ka arī jūs ietekmējat notikumus uz ceļa. “Par gājēju drošību ir atbildīgi gan gājēji, gan autovadītāji,” stāsta Renault braukšanas skolas instruktori. “Ikreiz, kad jums rodas aizdomas, ka gājējs neapzīmētā vietā varētu iziet uz ceļa, noņemiet kāju no gāzes pedāļa un piebremzējiet. Viegli piespiežot bremžu pedāli, jūs brīdināsit aiz jums braucošo auto, ka jāsamazina ātrums un jāietur droša distance. Esiet gatavi divām iespējam: avārijas bremzēšanai vai gājēja apbraukšanai,” piebilst instruktori. Ir jāņem vērā, ka letāla iznākuma iespējamība ir deviņas reizes lielāka, ja transportlīdzeklis, kas notriec gājēju, brauc ar ātrumu 50 km/h, nevis 30 km/h.

Sods ne tikai autovadītājam

Sodīti tiek ne tikai autovadītāji. Gājējiem, kas iziet uz gājēju pārejas tieši ceļā braucošam transportlīdzeklim, var tikt piemērots līdz pat 30 eiro sods. Tas attiecas arī uz gadījumiem, kad gājēji šķērso ceļu vietās ar ierobežotu redzamību. “Pirms ceļa šķērsošanas gājējiem vienmēr ir jāpalūkojas apkārt un jāpārliecinās, vai netuvojas transportlīdzeklis. Ir jānovērtē attālums līdz transportlīdzekļiem, kā arī jānovērtē to braukšanas ātrums un jāpārliecinās par drošību. Tas attiecas arī uz pārejām, ko regulē luksofors,” atgādina Renault braukšanas skolas instruktori.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl