Autoskolu kursanti par braukšanu reibumā saņem niecīgu sodu – septiņus eiro vai brīdinājumu

2 komentāri

Nepilnības Latvijas likumdošanā radījušas absurdu situāciju. Izrādās, – topošais autovadītājs, kas braukšanas prasmes vēl tikai apgūst, ja sēžas pie stūres reibumā vai narkotiku iespaidā, par to saņem ļoti niecīgu sodu – septiņus eiro jeb brīdinājumu.

Pēdējo divu mēnešu laikā, atrodoties alkohola reibumā pie stūres, aizturēti jau trīs šādi apmācāmie.

Pašlaik uz apmācāmajiem negulstas tāda pati atbildība kā uz pilntiesīgajiem autovadītājiem, jo kursants nav likuma subjekts, rakstīts Ceļu satiksmes likumā. Šā likuma 28. pants nosaka, ka autoskolā viņam aizliegts mācīties vadīt transportlīdzekli alkohola reibumā vai narkotisko vielu iespaidā, taču atbildība par to šobrīd ir visai niecīga.

Tālivaldis Vectirāns
Satiksmes ministrijas Autosatiksmes departamenta direktors

Visi pārējie ceļu satiksmes pārkāpumi, kas nav administratīvo pārkāpumu kodeksā atrunāti, tiek sodīti ar brīdinājumu vai 7 eiro. Šis sods nav speciāli atrakstīts, tāpēc ka tas iepriekš nav bijis nozīmīgs, tā nav bijusi tiesībsargājošajām institūcijām problēma.

Taču izskatās, ka šī problēma kļūst aktuāla. Pēdējo divu mēnešu laikā alkohola reibumā, mācoties vadīt auto, pieķerti jau trīs kursanti, bet pirmajā pusgadā vēl pieci. Tikmēr sodu starpība par auto vadīšanu alkohola reibumā tiem, kuri mācās, un autovadītājiem, kuri jau ir ieguvuši “tiesības”, ir milzīga. Pēdējiem bargākais sods ir četri gadi bez “tiesībām”, administratīvais arests – 15 diennaktis un naudas sods 1 400 eiro, bet kursanti tiek sveikā ar brīdinājumu vai 7 eiro. Šobrīd pēc mūsu likumdošanas par visu, kas notiek ar apmācāmo braukšanas laikā, atbild tikai autoinstruktors.

Autoinstruktors Vadims Berežkovs ir neizpratnē par šādu sodu starpību. Kursanti jāsoda bargāk, viņš uzskata. Pašam ir bijis pāris gadījumu, kad apmācāmais pirms braukšanas ir lietojis grādīgos dzērienus.

Vadims Berežkovs
autoinstruktors

Es, protams, uzreiz atcēlu braukšanu, jo negribu riskēt ne ar citu dzīvību, ne ar savu dzīvību uz ceļa. Tāpēc pievēršu uzmanību, kā cilvēks uzvedas, jo to var redzēt. Zinu, ka daži instruktori uz šito iekrita, – bija apstādināti, ir situācijas, ka grūti pamanīt, ka lieto īpaši narkotiskās vielas.

Šim viedoklim piekrīt arī Valsts tiesu ekspertīžu birojā, kur izskata smagākus ceļa satiksmes negadījumus, tai skaitā kur ir smagi cietušie un bojāgājušie.

Oskars Irbītis
Valsts tiesu ekspertīžu biroja vecākais tiesu eksperts

Apdraud satiksmi tikpat lielā mērā kā jebkurš cits, kas ir sēdies pie stūres neadekvātā stāvoklī. Šī atbildība gulstas uz instruktora pleciem, bet ne vienmēr viņš to varēs pamanīt. Par šo savu fizisko stāvokli būtu jāatbild pašam apmācāmajai personai.

Satiksmes ministrijā uzskata, ka sodi kursantiem jāpielīdzina autovadītāju atbildībai. Tāpēc tuvākajā laikā Satiksmes ministrija plāno piedāvāt veikt grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā.

Uldis Augulis
satiksmes ministrs

Pieļauju, ka būtu nepieciešams šādos gadījumos noteikt termiņu, kad vispār nevari iegūt “tiesības”. Ja tu mācoties nesaproti, ko tu dari. Cilvēkam vajadzētu apzināties, ka viņš būs satiksmes dalībnieks un ka viņš apdraudēs ne tikai sevi, bet arī citus.

Šobrīd ministrijā gatavo šos grozījumus, lai tos varētu iesniegt Saeimā. Ministrs prognozē, ka parlamentā visos lasījumos tos varētu izskatīt pusgada laikā.

TOP komentāri

  • s
  • gunca
    +2 +2 0

    gunca

    instruktors ir vairāk atbildīgs,ja ir kādas aizdomas tad nedrīkst pielaist pie stūres.galīgi nojūgušies

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl