Komentāri
Auto aprīkos ar īpašu sistēmu precīzas vietas noteikšanai avārijas gadījumā
Foto: LETA

Jau pēc diviem gadiem sāks darboties sistēma, kas avārijas gadījumā glābējiem ļaus noteikt precīzu avarējušas automašīnas atrašanās vietu, negadījuma apstākļus un iespējamos bojājumus. Šo Eiropas Savienības regulu šonedēļ konceptuāli atbalstīja valdības komiteja. Plānots, ka visās automašīnās ražotāji uzstādīs tā sauktās e-zvana sistēmas.

Par e-zvana sistēmu autotirgotāji pagaidām neizsakās, norādot, ka līdz šīs sistēmas ieviešanai – 2017. gadā, vēl ir ilgs laiks un noteikumiem stājoties spēkā, autoražotāji nodrošinās visus jaunos spēkratus ar šādām sistēmām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Elektronisko sakaru komersantiem būs pienākums nodrošināt e-zvana bezmaksas izsaukumu. Paredzēts, ka avārijas brīdī, automašīnā uzstādītā kastīte glābšanas dienestam nosūtīs informāciju. ”Šī kastīte no visiem sensoriem savāks informāciju vai nostrādājuši gaisa spilveni, cik bijuši pasažieri vai auto ir uz jumta vai riteņiem. Šo informāciju kastīte nosūta uz glābšanas dienesta tālruni 112,” skaidro LMT Biznesa vadības dienesta direktors Vīgants Radziņš.

Glābēji saņems informāciju un redzēs, cik nopietns ir CSN un nepieciešamības gadījumā iesaistīs arī neatliekamo medicīnisko palīdzību, policiju vai citus dienestus. Galvenā priekšrocība – būs skaidri zināma negadījuma vieta. ”Kā jūs zināt, braucot pa nepazīstamu ceļu un nokļūstot negadījumā, ir ļoti grūti izstāstīt to vietu, kur jūs atrodaties dotajā brīdī. Šī e-zvana sistēma negadījuma brīdī aktivizēsies un nosūtīs vienotu ārkārtas palīdzības izsaukumu numuram visus datus. Datu apjoms vēl tiks precizēts, bet viena no galvenajām lietām ir auto atrašanās vieta,” norāda VUGD Ārkārtas zvanu centra priekšnieks Andris Krots.

Sistēmas darbības nodrošināšanai nebūs nepieciešama SIM karte, bet automātiski notiks savienojums ar tuvāko bāzes staciju. Mobilo sakaru operatori šobrīd veic aprēķinus, cik šāda sistēmas ieviešana izmaksās.

”Visticamāk, ka līdzekļi jāiegulda būs. Mēs šobrīd viņus aprēķinām, mūsu pirmās prognozes liecina, ka tie nebūs nekādi milzīgie, un pilnīgi mierīgi es varētu nomierināt mobilo sakaru lietotājus par to, ka šī lieta neskars tarifu palielināšanos,” atklāj Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Savukārt Vīgants Radziņš akcentē: ”Ja šīs investīcijas ir vairāki miljoni, tad, protams, ka uzņēmējam ir jāplāno, kā tās tērēt un, protams, ka mēs labprātāk vēlētos uzstādīt jaunas bāzes stacijas, attīstīt tīklu kapacitāti, bet arī šī sistēma ir ļoti vērtīga, jo ļauj nodrošināt papildus drošību autovadītājiem.

Pagaidām vēl nav zināmas daudzas e-zvana sistēmas nianses, piemēram, vai būs iespējams nospiest trauksmes pogu arī manuāli, vai sistēma nebūs redzama un sāks darboties tikai avārijas brīdī. Šobrīd esot zināms, ka e-zvana sistēma netiks lietota automašīnu izsekošanai, jo ikdienā tā nebūs aktivizēta.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl