Arvien vairāk autovadītāju aizbēg no negadījuma vietas

Pievienot komentāru

Saskrāpē un aizbrauc prom! Pēdējo piecu gadu laikā gandrīz par trešdaļu palielinājies to autovadītāju skaits, kuri pamet notikuma vietu pēc ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas. Arvien biežāk šādus šoferus izdodas vēlāk arī atrast.

Pēdējo piecu dienu laikā vien Rīgas reģionā 30 autovadītāji izraisījuši ceļu satiksmes negadījumu un pametuši notikuma vietu, bet 2018. gadā tādu bija 3000. Taču pirms pieciem gadiem šis skaits bija gandrīz par 30% mazāks. Daļa šoferu pamet notikuma vietu, jo atrodas apreibinošo vielu iespaidā, skaidro policijā, taču lielākā daļa vienkārši uzskata, ka otrais autovadītājs nemaz nav jāinformē.

Juris Jančevskis
VP RRP Satiksmes administratīvo pārkāpumu izskatīšanas biroja priekšnieks

Šie iesaistītie šos bojājumus novērtē kā maznozīmīgus, līdz ar to uzskata, ka tas nav negadījums, tamdēļ aizbrauc projām. Kaut gan tas nav jautājums, kas jāvērtē pašiem autovadītājiem. Ja bijusi sadursme – divi varianti: vai nu noformēts saskaņotais paziņojums, ja visi nosacījumi atļauj, vai nu jāpaziņo policijai.

Sodi par šādu pārkāpumu ir ļoti bargi. Ja autovadītājs ir pametis notikuma vietu, paredzēts sods no 70 līdz 700 eiro vai “tiesību” atņemšana no 3 mēnešiem līdz 2 gadiem. Sekas bieži vien ir smagākas nekā pats nodarījums.

Vēl par ko noteikti jāatceras: ceļu satiksmes negadījums skaitās arī tad, ja autovadītājs radījis bojājumus ne tikai citam auto, bet arī žogam, kokam, ceļazīmei vai stabam autostāvvietā. Jo arī šādā veidā tiek radīti zaudējumi.

Tikmēr liels procents šādu vadītāju policijai izdodas arī atrast. Piemēram, Rīgas reģionā pērn no 3000 šādu šoferu izdevās sameklēt gandrīz 2000. Tā ir vairāk nekā puse. Bieži vien atrast cilvēku ir daudz vienkāršāk nekā mums šķiet. Piemēram, galvaspilsētā ir ļoti attīstīta videonovērošanas sistēma.

Ja cilvēks nepametīs notikuma vietu un noformēs saskaņoto paziņojumu, zaudējumu un nepatikšanu būs daudz mazāk. Bet vēl daudz smagākas sekas iestāsies, ja ceļu satiksmes negadījuma vietu vadītājs ir pametis, kad tajā ir cietis, piemēram, gājējs vai velosipēdists. Tur iestājas kriminālatbildība un cietumsods.